Maďarský parlament v úterý těsně neschválil návrh premiéra Viktora Orbána na změnu ústavy, který je namířený proti kvótám pro přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie. V zákonodárném sboru se nenašla potřebná dvoutřetinová většina, napsala agentura MTI.

Změny podpořilo 131 poslanců, což je o dva méně, než kolik bylo nutné pro jejich prosazení. Proti byli tři zákonodárci, zbytek ze 199 členů se zdržel hlasování. Postoj nezaujala většina opozičních levicových poslanců a nacionalistů ze strany Jobbik. Někteří z nich si ale přinesli do parlamentu protestní transparenty.

Jobbik byl přitom ochoten kontroverzní dodatek k ústavě podpořit, avšak pod podmínkou, že Orbánova vláda odmítne všechny formy přistěhovalectví, tedy i nabízení maďarského občanství bohatým cizincům výměnou za nákup státních dluhopisů. Orbán však na tento požadavek nechtěl přistoupit.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Orbán v parlamentu předložil návrh změn ústavy 10. října, jak slíbil v souvislosti s referendem, které se k migračním kvótám EU v Maďarsku konalo 2. října, ale pro nízkou účast muselo být prohlášeno za neplatné.

Pětibodový návrh předsedy vlády obsahoval mimo jiné zákaz usazování cizinců v Maďarsku v rozporu s maďarskými zákony, které upravují získání práva na pobyt v zemi. Zakotvoval i zákaz usazování "zahraniční populace".

Neúspěch pravicové vlády strany Fidesz je "porážkou mocenské politiky, … která staví Orbána do obtížné pozice, kdy bude muset vysvětlovat, proč není schopen čehokoliv dosáhnout," řekl agentuře AP maďarský analytik Zoltán Ceglédi.