V Kyjevě po zvolení Donalda Trumpa zavládl šok. Všichni hlavní političtí aktéři totiž vsadili na vítězství Hillary Clintonové. Co hůře, někteří z nich se dopustili výroků, které rozhodně nepomohou budování vztahů s budoucí americkou administrativou. Jediné, co může prezidenta Petra Porošenka těšit, je fakt, že má Ukrajina zatím podporu demokratů i republikánů.

Ministr vnitra Arsen Avakov v létě označil Trumpa za "nebezpečného marginála, který přikyvuje Putinově diktatuře". Bývalý premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že Trump "představuje výzvu hodnotám svobodného světa a mezinárodního práva a páchá zločiny proti etickým a civilizačním principům". Do protitrumpovské kampaně se zapojil i ukrajinský velvyslanec ve Washingtonu Valerij Čalyj, který otevřeně vyzýval Američany, aby nevolili Donalda Trumpa.

Lidé kolem Donalda Trumpa také určitě nezapomenou na zveřejnění tajného účetnictví Strany regionů uprchlého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. V něm totiž se sumou přes sedmnáct milionů dolarů figuroval i jistý Paul Manafort, který coby konzultant a lobbista pracoval od roku 2009 pro Viktora Janukovyče. Problém byl v tom, že peníze dostával v hotovosti a nefigurují v jeho daňovém přiznání. Jako na potvoru byl Paul Manafort od března letošního roku šéfem předvolebního štábu Donalda Trumpa. Demokraté toho přirozeně využili a prezentovali to jako důkaz napojení Donalda Trumpa na Moskvu. Toto obvinění by Manafort nejspíš ustál. Zamlčení peněz ale nikoliv, a tak později raději rezignoval na svůj post.

Je fakt, že z ukrajinského pohledu se Donald Trump během předvolební kampaně dopouštěl povážlivých výroků. Vyjádřil například pochopení pro ruskou anexi Krymu. "Musíme vzít v potaz to, že lidé na Krymu chtějí být v Rusku, a ne tam, kde byli předtím," řekl americký miliardář. Zpochybnil také americké angažmá na Ukrajině. "Ukrajina nás zajímá podstatně méně než jiné země NATO, přesto to táhneme na sobě. Oni nic nedělají. Proč za Ukrajinu neodpovídá třeba Německo? Proč se tím nezabývají jiné země aliance, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti Ukrajiny?" prohlásil na jednom z mítinků.

Trumpův tým také dosáhl toho, že z republikánského programu vypadl bod o dodávkách zbraní pro ukrajinskou armádu. Jiné zprávy jsou ale pro Kyjev příjemnější. Americká velvyslankyně na Ukrajině Mary Jovanovichová prohlásila krátce po volbách, že "Spojené státy zůstávají silným partnerem Ukrajiny".

Důležité ale především je, že mezi americkými politiky panuje ohledně pomoci Ukrajině shoda. Schvaluje se nyní zákon o podpoře stability a demokracie na Ukrajině. Otázka dodávek zbraní v něm ale zmíněna není. "Nicméně ta možnost tam je. Dokonce je to teď pravděpodobnější, protože ostře proti byl celou dobu Barack Obama. Ale možná důležitější je, že se připravují společné projekty v oblasti obranného průmyslu," řekl vládní zdroj listu Nězavisimaja gazeta.