Nárok na sociální dávky budou mít v Německu přistěhovalci z Evropské unie až po pěti letech. Návrh, který ve čtvrtek schválil německý Spolkový sněm, má zabránit tomu, aby do Německa jezdili občané jiných zemí EU za vyššími sociálními dávkami. Na svých webových stránkách o tom v pátek informovala rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Ten, kdo přijede do Německa a nebude mít práci, bude mít nárok na příspěvek státu až po pěti letech. Sněm to vysvětluje tím, že má na příspěvek nárok jen ten, kdo v zemi žije, pracuje a platí daně. Občané EU, kteří v Německu předtím nikdy nepracovali a jsou závislí na sociálních dávkách, se mají pro pomoc obrátit na svou zemi.

Krátkodobou pomoc má zajistit peněžní podpora, poskytovaná po dobu nejvýše jednoho měsíce. Žadatelé tak mohou dostat příspěvek na výživu, ubytování nebo na cestu zpět do své země. Rovněž se má zlepšit komunikace mezi úřady, aby příspěvky nedostávaly nepovolané osoby.

Opozice nově zavedenou pětiletou lhůtu odmítá: strana Zelených se zasazuje o to, aby měli všichni občané EU v Německu již po čtyřech měsících nárok na plnohodnotný systém sociálních příspěvků. Doteď měli přistěhovalci z EU nárok na finanční výpomoc po šesti měsících pobytu v Německu.