Skotsko chce zůstat na jednotném trhu Evropské unie a být jejím plnoprávným členem i po brexitu, tedy po vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Prohlásila to skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v úterý představila plán, jak tohoto stavu dosáhnout. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci uvedla, že návrh, nazvaný Skotské místo v Evropě, premiérka pečlivě zváží.

"Možnost nezávislosti (Skotska) musí zůstat na stole," prohlásila v úterý Sturgeonová. Mluvčí britské premiérky v reakci na to řekla, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se konat nemělo a že Skotové se jasně vyjádřili v roce 2014, kdy nezávislost odmítli.

Sturgeonová si přeje, aby její země zůstala na jednotném trhu EU, a bude se snažit, aby Skotsko získalo větší pravomoci své zájmy hájit. V této souvislosti premiérka řekla, že je třeba od základu zrevidovat pravomoci skotského parlamentu.

O vystoupení Spojeného království z EU rozhodli voliči v červnovém referendu. Ve Skotsku, které má svou regionální vládu a parlament, ale hlasovalo 62 procent voličů pro setrvání v EU.

Skotsko také minulý měsíc oznámilo, že se vloží do právního případu kolem spuštění procesu vystoupení z EU. Podle dřívějšího oznámení Sturgeonové by o zahájení tohoto procesu měl kromě britského parlamentu rozhodovat i ten skotský. Zatím není jasné, zda budou britští poslanci o tomto hlasovat, soud jim sice takovou pravomoc přiznal, vláda se ale odvolala.