Skotsko chce zůstat na jednotném trhu Evropské unie a být jejím plnoprávným členem i po brexitu, tedy po vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Prohlásila to skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v úterý představila plán, jak tohoto stavu dosáhnout. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci uvedla, že návrh, nazvaný Skotské místo v Evropě, premiérka pečlivě zváží.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Možnost nezávislosti (Skotska) musí zůstat na stole," prohlásila v úterý Sturgeonová. Mluvčí britské premiérky v reakci na to řekla, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se konat nemělo a že Skotové se jasně vyjádřili v roce 2014, kdy nezávislost odmítli.

Sturgeonová si přeje, aby její země zůstala na jednotném trhu EU, a bude se snažit, aby Skotsko získalo větší pravomoci své zájmy hájit. V této souvislosti premiérka řekla, že je třeba od základu zrevidovat pravomoci skotského parlamentu.

O vystoupení Spojeného království z EU rozhodli voliči v červnovém referendu. Ve Skotsku, které má svou regionální vládu a parlament, ale hlasovalo 62 procent voličů pro setrvání v EU.

Skotsko také minulý měsíc oznámilo, že se vloží do právního případu kolem spuštění procesu vystoupení z EU. Podle dřívějšího oznámení Sturgeonové by o zahájení tohoto procesu měl kromě britského parlamentu rozhodovat i ten skotský. Zatím není jasné, zda budou britští poslanci o tomto hlasovat, soud jim sice takovou pravomoc přiznal, vláda se ale odvolala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist