Britská vláda slíbila pomoci britskému průmyslu v růstu a konkurenceschopnosti. Nová strategie nazvaná Moderní průmyslová strategie premiérky Theresy Mayové přichází v době, kdy se Británie připravuje na odchod z Evropské unie. Požaduje užší spolupráci v důležitých průmyslových odvětvích výměnou za vládní podporu. Jejím cílem je zvýšení produktivity, oživení průmyslové výroby a stimulace investic do technologií a výzkumu a vývoje, informují agentury Reuters a AP.

Mayová představila svoji novou strategii na zasedání vládního kabinetu v severozápadní Anglii. Ta je jednou z oblastí, která by podle Mayové mohla z plánu těžit. Plány počítají s intervenčním přístupem, což je v rozporu s tradiční liberální politikou konzervativců, kterou prosazovala premiérka Margaret Thatcherová.

Podle Mayové, pokud má Británie prospívat také po tzv. brexitu, tedy odchodu z EU, musí vláda vytvořit prostředí, ve kterém vzniknou po celé Británii dobře placená místa. Vláda tak přijme nový přístup, kdy bude hrát aktivní roli při podpoře podnikání.

Nová strategie má deset hlavních pilířů. Mimo jiné zahrnuje investice do výzkumu, vývoje a inovací, rozvoj dovedností, vylepšení infrastruktury, podporu obchodu a investic, podporu začínajících podnikatelů a pomoc při dalším růstu podnikání.

Mayová požádala podnikatele, aby spolupracovali při řešení problémů specifických pro dané odvětví. Upozornila na příklady úspěšné spolupráce, která pomohla přilákat zahraniční investice od firem jako automobilka Nissan či umožnila firmám z leteckého průmyslu, jako BAE Systems, získat konkurenční výhody. Výměnou slíbila sektoru výhody, které vyřeší regulační bariéry či podívat se na to, jak by bylo možné využít obchodní a investiční dohody ke zvýšení vývozu.

Plán také počítá s rovnoměrnějším rozdělením bohatství po desetiletí průmyslového úpadku v části Británie. Zaměřuje se na zvýšení produktivity, ve které Británie zaostává za evropskými konkurenty jako Německo a Francie. Upozorňuje na úspěch cílených vládních intervencích v zemích jako USA a Jižní Korea.

Na plány pozitivně reagují podnikatelé, kteří chtějí prosadit svá odvětví na vrchol vládní agendy, z oblastí jako nakládaní s odpady či stavba jaderných elektráren. Ne všechny sektory však cítí, že z něj budou těžit. Jeden z představitelů odvětví spotřebního zboží, který si nepřál být jmenován, agentuře Reuters řekl, že spotřební zboží je na prioritním seznamu hodně dole. Podle něj budou protěžované hlavně firmy z farmaceutického, těžkého a technologického průmyslu.

Mayová od nástupu do funkce po loňském hlasování o brexitu prosadila na vrchol svého programu koncept průmyslové strategie a vytvořila nové oddělení, které má řídit tento projekt. Odchod Británie z EU ohrožuje místní důležitý sektor finančních služeb a několik bank plánuje přesunout tisíce pracovních míst do zahraničí, protože se obávají, že Británie přijde o přístup na trh EU.

Mayová minulý týden uvedla, že Británie se stáhne z jednotného trhu a místo toho bude usilovat o dohodu o volném obchodu s EU. Tuto cestu kritici označují za tzv. tvrdý brexit, který by mohl podkopat průmyslovou strategii.