O budoucnosti Evropské unie a o vzájemným hospodářských vztazích hovořily v úterý ve Varšavě německá kancléřka Angela Merkelová a polská premiérka Beata Szydlová. Merkelová na tiskové konferenci zdůraznila důležitost právního státu, nezávislých soudů a médií. Szydlová označila za pro Polsko nepřijatelný projekt plynovodu Nord Stream 2.

Podrobně se předsedkyně vlád sousedních zemí během zhruba hodinového jednání věnovaly především hospodářství, mluvily ale třeba i o klimatické politice. Dotkly se také tématu budoucnosti Evropské unie. V rámci její reformy podle Merkelové a Szydlové musí Německo a Polsko hrát důležitou roli.

Na dotaz týkající se nedávných výroků Merkelové o Evropě dvou rychlostí německá kancléřka odpověděla, že se v podstatě již jedná o realitu. Některé země mají euro a jiné ne, některé jsou členy schengenského prostoru a jiné ne, uvedla. Všechny druhy spolupráce uvnitř EU ale podle ní musí být otevřené všem členským zemím. "Nesmí se stát, že by vznikaly exkluzivní kluby, do kterých by se někteří nedostali," uvedla kancléřka.

Na odpolední tiskové konferenci Merkelová a Szydlová uvedly, že o migraci či o problémem spojených s nadcházejícím odchodem Británie z EU zatím nestihly hovořit podrobněji a že se těmto tématům během dne budou ještě věnovat. Polsko je - stejně jako další země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Maďarsko) - kritikem německé migrační politiky a odmítá i systém povinných kvót na přerozdělování uprchlíků v rámci EU.

V souvislosti s kritikou Evropské komise na adresu některých kroků konzervativní polské vlády Merkelová uvedla, že protikomunistické polské hnutí Solidarita pro ni bylo v mládí inspirací. Kancléřka zároveň zdůraznila důležitost právního státu, pluralitní společnosti, nezávislých soudů a médií. Přímo ale polskou vládu za její sporné kroky nijak nekritizovala.

Szydlová na tiskové konferenci znovu zopakovala dlouhodobý odpor Polska k plánu na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Pro Varšavu je podle ní nepřijatelný. Nord Stream 2 spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Podle řady zemí východní části EU jde stavba proti zájmům unie a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny.

Merkelová a Szydlová se shodly na zachování sankcí vůči Rusku kvůli jeho zapojení do konfliktu na východní Ukrajině. Podle německé kancléřky bude možné o jejich zrušení uvažovat pouze v případě, že nastanou pokroky v takzvaném minském mírovém procesu.

Merkelová se během úterní návštěvě Varšavy setkala také s prezidentem Andrzejem Dudou a předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským. Na programu měla také schůzky se zástupci opozice a s představiteli německé menšiny.