Evropa musí od Ruska očekávat další falešné zprávy, jejichž cílem bude podkopat důvěru v Severoatlantickou alianci (NATO). V rozhovoru s agenturou Reuters to na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Český generál ve vysoké alianční pozici v souvislosti s falešnými zprávami připomněl smyšlené znásilnění litevské dívky německými vojáky. Spekuluje se, že za vymyšleným obviněním byla Moskva, ta se k tomu zatím nevyjádřila.

"Je to očividně falešná zpráva a já předpokládám, že bychom měli očekávat další," řekl Pavel po jednání s ministry obrany Německa a Litvy. "Rusko netěší rozmísťování jednotek NATO v blízkosti jeho hranic, takže pravděpodobně využije legální cesty, jako je propaganda, aby ovlivnilo veřejné mínění proti tomuto rozmísťování," uvedl Pavel. "My ale budeme transparentní a důslední," dodal.

"To nejsou nějaké naivní hry, to je zlý úmysl vyvolat nějakou tenzi, vyvolat nejistotu, strach mezi lidmi," řekl v sobotu k vymyšlené zprávě český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Od samotného počátku podle něj šlo o naprosto flagrantní, zlovolnou a falešnou manipulaci.

Evropské tajné služby tvrdí, že Moskva se vedle falešných zpráv snaží destabilizovat vlády cizích států a ovlivňovat volby pomocí kybernetických útoků.

NATO má podle Pavla prostředky, jako například strategickou komunikaci, díky kterým může údajně ruským dezinformacím čelit. Pavel navíc nepředpokládá, že by Moskva dokázala vyvolat velké demonstrace proti rozmísťování aliančních jednotek, neboť obyvatelstvo dotčených členských zemí o vojáky dlouhodobě stojí.

Český generál v rozhovoru také řekl, že by chtěl v nadcházejících týdnech pomocí telefonátu s náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem obnovit kontakt mezi velením NATO a Ruska. Po telefonátu by se podle něj mohlo uskutečnit osobní setkání. S Gerasimovem se tento týden sešel šéf náčelníků štábů americké armády generál Joseph Dunford.

NATO je institucí studené války

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve svém projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci označil NATO za instituci studené války a rozšiřování aliance v posledních třiceti letech za zdroj bezprecedentního napětí v Evropě.

"NATO je pořád institucí studené války, a to jak v myslích, tak v srdcích," řekl Lavrov s tím, že organizace na způsob elitního klubu států vládnoucích světu nemůže dlouhodobě fungovat.

Lavrov zároveň ve svém projevu vyzval NATO k obnovení spolupráce s Ruskem. Pragmatické vztahy chce mít Moskva také se Spojenými státy, dodal ministr.

"Je v našem společném zájmu, aby byly americko-ruské vztahy silnější," řekl Lavrov. "My jsme připraveni, pokud budou připraveny i Spojené státy," dodal.

Ruský ministr hovořil také o ukrajinské krizi, v této souvislosti vyzval ukrajinskou vládu i proruské povstalce k dialogu.

Šéf ruské diplomacie se rovněž ohradil proti těm, kteří obviňují Moskvu ze snahy podkopat světový liberální pořádek. Odmítl i nařčení, že Rusko stojí za útokem hackerů na servery Demokratické strany před americkými prezidentskými volbami.

Evropa musí zvýšit výdaje

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pak při svém projevu v Mnichově řekl, že všichni spojenci v NATO musí nést svůj díl zodpovědnosti a Evropa nemůže spoléhat pouze na Spojené státy. Evropské státy musí podle něj zvýšit výdaje na obranu, protože je to v jejich vlastním zájmu.

"Schopnost aliance plnit své povinnosti závisí na tom, aby každý člen nesl spravedlivou část zátěže," řekl Stoltenberg. Na konferenci tak jako několik předešlých řečníků připomněl závazek 28 členských zemí NATO z roku 2014 zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zatím ho plní jen Spojené státy a čtyři další členské země.

Loni se výdaje evropských členských zemí a Kanady sice zvýšily, tempo jejich zvyšování ale zatím podle Stoltenberga není dostatečné. Alianci podle něj čeká ještě dlouhá cesta. "Všichni spojenci musí zvýšit snahu, aby toho cíle dosáhli," poznamenal Stoltenberg.

O nutnosti zvýšit výdaje na obranu mluvil také americký viceprezident Mike Pence. Pro většinu členů NATO podle něj přišel čas dělat víc pro společnou obranu. Spojenci podle něj musí nést spravedlivý díl zodpovědnosti, jinak alianci podkopávají.