Poláci jsou podle dlouhodobých průzkumů největšími stoupenci a podporovateli Evropské unie. Pro členství jsou pravidelně zhruba dvě třetiny dotázaných. Poté co současná konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) prohrála na summitu minulý týden hlasování o novém předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi v poměru 27 : 1, objevil se v médiích a hlasech komentátorů "syndrom 39. roku" - tedy pocit, že bojují sami proti všem ostatním.

Do této situace se vláda, řízená z pozadí předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským, dostala sama. Nechtěla expremiéra Tuska potvrdit kvůli domácí politické situaci, čemuž drtivá většina evropských kolegů nerozuměla. "Chtějí Tuska zdiskreditovat před dalšími prezidentskými volbami, jichž by se po skončení mandátu v čele Evropské rady mohl zúčastnit," domnívá se analytik Eugeniusz Smolar z varšavského Centra mezinárodních vztahů. "Polsko čekají těžká jednání o budoucím rozpočtu EU, o klimatické politice. Na Tuska tak bude možné hodit případný neúspěch a prohloubí se tím proces osamocení." Jestli se Poláci v zahraniční a bezpečnostní politice něčeho bojí, tak je to zůstat sami jako na počátku druhé světové války v roce 1939. Evropská unie a NATO jsou pro Varšavu klíčová spojenectví, hlavně při řešení bezpečnostní situace a při rozptylování obav z růstu sebevědomí Putinova Ruska. Většina expertů a komentátorů – včetně provládních pravicových – vládu za její postup v otázce dalšího Tuskova mandátu v čele Evropské rady kritizuje. "V politice by se neměl začínat boj, který se nedá vyhrát, nemá se vydávat energie na něco, co nepřináší reálný zisk," napsal například v týdeníku Do Rzeczy přední pravicový komentátor Lukasz Warzecha.

Všichni si pak téměř doslova klepou na čelo nad prohlášením ministra zahraničí Witolda Waszczykowského, který o víkendu v rozhovoru pro bulvární deník Super Express vyhlásil vůči EU "negativní politiku". "Musíme tam fungovat, ale musíme si být vědomi, že můžeme být v každém okamžiku podvedeni," řekl Waszczykowski, pro něhož osobně prohra může způsobit, že přijde o místo ministra zahraničí.

Současná vláda ve Varšavě už pochopila, že když ji nepodpořil ani spojenec z Budapešti Viktor Orbán, ztratila sílu jako vůdce regionálního uskupení visegrádské čtyřky. Další spojenec, Británie, unii opouští. V ranním pondělním publicistickém programu zpravodajské televize TVN24 se několik komentátorů vážně bavilo o tom, zda je možné dnešní situaci přirovnat k osamocení roku 1939, kdy spojenci přišli napadenému Polsku na pomoc jen formálně.

I kvůli těmto historickým reminiscencím jsou Poláci zastánci členství v EU. Podobné kroky konzervativně národní vlády by mohly dopadnout na její budoucí podporu ve volbách. Popularita vládní strany PiS se pohybuje kolem pětatřiceti procent, ale neroste dále. A Poláci dávají najevo, že chtějí být Evropany, i když opozice prohlašuje, že sporem o Tuska udělala vláda první krok na cestě z EU. V posledním průzkumu publikovaném v pondělí deníkem Rzeczpospolita je za členství v EU 78 procent dotázaných. Průzkum probíhal 9. března, kdy se v Bruselu hlasovalo o prodloužení Tuskova mandátu.