Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude na sobotním neformálním summitu Evropské unie v Římě prosazovat jednotu a bezpečnost. Vyplývá to z mandátu, který mu během středečního zasedání schválila vláda. Informoval o tom na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Summit připomene 60. výročí podpisu římských smluv, které jsou jedním ze základů evropské integrace.

Pět cest reformy EU
Evropská komise v rámci tzv. Bílé knihy navrhla pět scénářů reformy EU:
1. Pokračování v dosavadní praxi:
27 členských zemí EU se zaměří na realizaci pozitivního reformního programu.
2. Pouze jednotný trh:
27 členských zemí EU se postupně přeorientuje na jednotný trh.
3. Státy, které chtějí, dělají více:
Těm členským zemím EU27, které projeví zájem, EU umožní, aby v konkrétních oblastech spolupracovaly intenzivněji.
4. Dělat méně, zato efektivněji:
27 členských zemí EU se zaměří na vybrané oblasti politiky, jimiž se budou zabývat intenzivněji a v nichž budou jednat rychleji, zatímco v jiných oblastech budou méně aktivní.
5. Dělat mnohem více společně:
27 členských zemí EU se rozhodne k mnohem intenzivnější spolupráci ve všech oblastech politiky.

Neformální summit v Itálii má kromě připomenutí římských smluv také ukázat odhodlání států bloku pokračovat společně i poté, co se z Evropské unie rozhodla odejít Británie. Největší diskuse vzbuzuje možné začlenění pojmu vícerychlostní Evropy do připravované deklarace, proti čemuž se staví především východoevropské země.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Ministři ve středu schválili Sobotkovi mandát, podle kterého by měl na jednání postupovat. "Diskuse bude o budoucnosti unie, ČR prosazuje jednotu i bezpečnost," napsal na Twitteru Ayrer. Sobotka v úterý senátorům z evropského výboru řekl, že Česko o vícerychlostní Evropu, což jako jednu z variant budoucího vývoje EU nabídla Evropská komise, nestojí.

Koncepci, podle níž by se různé členské země integrovaly různými rychlostmi v rámci EU, prosazují některé státy v čele s Německem a Francií. "Pozice České republiky do této chvíle je taková, že my to nevítáme - to znamená, že my nevítáme vícerychlostní Evropu," uvedl v úterý premiér. Připomněl, že podobný postoj mají další státy Visegrádské skupiny, tedy Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist