Předseda Evropské rady Donald Tusk obdržel od britského zástupce při EU Tima Barrowa šestistránkový dopis, který oficiálně oznamuje, že Velká Británie hodlá vystoupit z Evropské unie.

ŠEST PROBLÉMOVÝCH BODŮ VYJEDNÁVÁNÍ O BreXITU

Spouští se tak podle článku 50 Smlouvy o EU dvouleté období, během něhož mají Evropská unie a Velká Británie vyjednat podobu brexitu i svých budoucích vztahů. Podle Lisabonské smlouvy po uplynutí této lhůty země z EU vystupuje, ať už s dohodou, nebo bez ní. 

Brexit oficiálně potvrdila také britská premiérka v parlamentu. "Spojené království opouští Evropskou unii," oznámila Theresa Mayová. "Není cesty zpět," dodala.

"Přišel čas se shromáždit, sjednotit se a ujistit se, že pracujeme tak, abychom Spojenému království zajistili co nejlepší dohodu," řekla. "Máme plán na nové, hluboké partnerství mezi EU a Británii," prohlásila Mayová ve svém projevu. Velká Británie zůstane Evropě oddaným partnerem, slíbila.

Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že Evropská unie je jednotná před nastávajícím těžkým vyjednáváním. Brzy předloží ostatním 27 zemím unie návrh politických mantinelů pro vyjednávání o brexitu. Potvrdit by je měl mimořádný summit za měsíc.

Na jejich základě Evropská komise navrhne konkrétní mandát pro jednání, který po schválení členskými zeměmi bude z unijní strany do praxe uvádět tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Komplikované a bezprecedentní rozhovory tak fakticky začnou zřejmě až koncem května či v červnu. Podle Barnierových představ by měly skončit někdy v říjnu 2018 tak, aby se Británie mohla zcela mimo EU ocitnout na jaře roku 2019.

 

Evropští politici nechtějí stavět zdi

"Nemá smysl předstírat, že dnešek je šťastný den ať už pro Londýn, nebo pro Brusel," řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. "Evropská unie se bude snažit co nejvíce minimalizovat dopad brexitu na občany, podnikatele i státy," ujistil a dodal, že unie bude jednat "jako jeden muž".

"Většina Evropanů, včetně téměř poloviny britských voličů, by si bývala přála zůstat pohromadě a nerozcházet se," řekl Tusk.

I podle německé kancléřky Merkelové musí EU při jednání o odchodu Británie zaujmout spravedlivý a jednotný postup. Berlín se prý vynasnaží minimalizovat dopady brexitu na občany EU v Británii. Británie a EU sdílejí stejné hodnoty, poznamenala Merkelová. Německo ani EU si podle ní odchod Británie nepřály, ale respektují rozhodnutí tamních obyvatel.

Premiér Bohuslav Sobotka  doufá, že vznikne co nejmenší příkop mezi Británií a Evropskou unií. "Pokud jde o naše priority, jednoznačně je to obhajoba zájmů našich občanů, kteří ve Velké Británii pracují a žijí. My si nepřejeme, aby o svá práva přišli," řekl. Dodal, že prioritou je také udržení obchodních vztahů, aby nebyl ohrožen export a pracovní místa. Česko podle Sobotky nyní definuje jasný mandát pro summit unijních zemí, který kvůli brexitu mimořádně bude 29. dubna. 

Francouzský prezident François Hollande se domnívá, že brexit bude pro obyvatele Spojeného království nepříjemný. "Myslím, že to bude pro Brity bolestivé," řekl Hollande. Vyslovil také názor, že odchod Británie z EU "donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí".

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nebudou jednání snadná. "Paní Mayová chce něco jako zónu volného obchodu, ale zároveň říká, že chce nějaký hlubší přístup na evropský trh. A to je, jako kdyby se s vámi žena chtěla rozvést, ale zároveň chtěla mít možnost se kdykoliv vrátit do bytu a vzít si tam, co chce," řekl ministr.

"Já říkám: ne trestat Británii, to v žádném případě, ale zároveň říkám, že ta jednání budou velmi těžká. Je nemyslitelné, aby si Británie vyjednala podmínky, které by jí zajišťovaly lepší postavení než jako členské zemi EU. O tom je zbytečné se bavit, její postavení bude daleko horší," dodal Zaorálek.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové musí Evropská unie při jednání o odchodu Británie zaujmout spravedlivý a jednotný postoj. Německá vláda se podle ní vynasnaží minimalizovat dopady brexitu na občany EU v Británii.

Británie a EU sdílejí stejné hodnoty, poznamenala podle agentury DPA Merkelová. Kancléřka přitom doufá, že unii a Británii se podaří zachovat blízké partnerství. Německo ani EU si podle ní odchod Británie nepřály, ale respektují rozhodnutí britských obyvatel, kteří se pro brexit vyslovili v loňském referendu.

Merkelová nicméně podle agentury AFP odmítla požadavek britské premiérky Theresy Mayové, aby se vedla souběžná vyjednávání o odchodu Británie a o jejím novém vztahu s EU. Podle Merkelové je třeba napřed dokončit rozchodový proces a teprve následně domluvit novou spolupráci.

Předsedkyně skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová považuje aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy kvůli nevyjasněným otázkám za "skok do tmy".

Zahájení brexitu ale podpořili nacionalisté evropských zemí. Podle bývalého předsedy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage se EU z tohoto kroku nevzpamatuje. Vůdce nizozemských nacionalistů Geert Wilders vyzdvihl Británii za to, že "získala svou státní svrchovanost", a slíbil, že ji Nizozemsko bude v příštích letech následovat. V podobném duchu se vyjádřil i místopředseda francouzské krajně pravicové strany Národní fronta Florian Philippot.

 

Časová osa brexitu: