Evropský parlament zahájil proceduru, jež by mohla vést ke zrušení imunity francouzské nacionalistické europoslankyně Marine Le Penové, která je vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako poslaneckých asistentů. Le Penová v neděli postoupila ve francouzských prezidentských volbách do rozhodujícího, druhého kola, které se uskuteční 7. května.

O zrušení imunity Le Penové požádala v polovině dubna francouzská justice, která se od března marně snaží političku předvolat k výslechu. Le Penová to ale s odvoláním právě na svou imunitu ignoruje. Aféra zatím neovlivnila míru voličské podpory.

Žádost "byla postoupena výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu, který je zodpovědný za tyto otázky", řekl předseda europarlamentu Antonio Tajani zákonodárcům na začátku oficiálního zasedání legislativního výboru v Bruselu.

Úřady mají podezření, že někteří členové francouzské Národní fronty pobírali plat jako asistenti od europarlamentu, ve skutečnosti ale pracovali pro svou krajně pravicovou stranu. Europarlament od šéfky FN požaduje vrátit asi 339 tisíc eur (9,1 milionu korun). Policie už obvinila dva parlamentní asistenty Le Penové. Výslechy ignoruje i europoslankyně FN Marie-Christine Boutonnetová.

Le Penová jakákoliv obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před prezidentskými volbami.

Evropský parlament už počátkem března částečně zbavil Le Penovou imunity na žádost francouzské justice, ale kvůli jinému případu. V něm političce hrozí stíhání za to, že zveřejnila na Twitteru snímky ukazující hrůzné praktiky takzvaného Islámského státu. Dopustila se tak v prosinci 2015 možná trestného činu, jakým je ve Francii zveřejňování záběrů s krutým obsahem. Le Penová vinu popírá.