Jednání o odchodu Británie z Evropské unie budou zjevně těžká. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici BBC to v neděli v reakci na sobotní summit sedmadvaceti členských zemí EU v Bruselu uvedla premiérka Theresa Mayová. Británie podle ní proto potřebuje silné a stabilní vedení. Mayová zároveň odmítla kritiku, že její vláda je ohledně jednání o brexitu odtržena od reality.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v sobotu na mimořádném summitu v Bruselu schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Předseda Evropské rady Donald Tusk Londýn varoval, že sedmadvacítka je ve svém postoji jednotná. Případná snaha Británie využívat rozdílů mezi zeměmi by podle něj byla jen iluzí.

"Tento a některé další komentáře evropských lídrů, které jsme měli možnost slyšet, ukazují, že nastane okamžik, kdy budou ta jednání tvrdá," řekla Mayová. Británie proto podle ní potřebuje "silné a stabilní" vedení.

Předsedkyně britské vlády znovu zopakovala stanovisko, že je připravena ukončit jednání o brexitu bez konečné dohody, pokud nebude spokojená s podmínkami, které jí Brusel nabídne. Dále chce usilovat rovněž o paralelní jednání o odchodu Británie z EU i o jejích budoucích vztazích se sedmadvacítkou. To však EU rezolutně odmítá. Jednání o budoucích vztazích připouští až v případě "dostatečného pokroku" v rozhovorech o odluce.

Mayová v dnešním rozhovoru také odmítla kritiku, že její vláda ohledně jednání s EU "žije v jiné galaxii" než zbytek evropské sedmadvacítky, a že ji proto čeká vystřízlivění.

Například ve čtvrtek občany Británie varovala německá kancléřka Angela Merkelová, aby si ohledně nadcházejících jednání o odchodu z unie nedělali žádné iluze. Británie podle ní po brexitu nebude moci mít stejná práva, jaká mají členské státy.