Hrozí, že Evropská unie bude muset Británii v rámci jejího vystoupení z unie zaplatit, ne naopak. V rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server listu The Daily Telegraph, to řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. V unii se výdaje na takzvaný brexit pro Británii odhadují až na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Johnson řekl, že existují dobré důvody k tomu, aby Británie požadovala od unie vrácení peněz. Pokud se nepodaří dohodu o brexitu vyjednat, mohla by země podle ministra z unie vystoupit bez jakékoli platby.

Deník Financial Times v souvislosti s výdaji na brexit uvedl částku až 100 miliard eur (2,7 bilionu korun). Britská vláda už v minulosti oznámila, že takovou sumu nehodlá zaplatit.

Johnson tyto odhady označil v rozhovoru za absurdní. "Chtějí tuto zemi svou fakturou vykrvácet," řekl a pohrozil, že by Británie mohla od jednacího stolu také odejít a nezaplatit nic. Podle něj naopak hrozí, že se v roli dlužníka ocitne EU.

Johnson vedl před referendem o brexitu kampaň za vystoupení Británie z unie a rozhovor pro list, který je vůči EU tradičně kritický, poskytl v rámci současné předvolební kampaně. Řekl, že existuje "reálná možnost", že se ruský prezident Vladimir Putin pokusí sabotovat britské parlamentní volby. Ruský prezident by byl podle něj rád, kdyby 8. června (termín voleb), zvítězil vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Rusko čelí podezření, že se pokusilo ovlivnit volby v USA.

K tématu brexitu Johnson také kritizoval "brutální vyjednávací metodu Bruselu". S odkazem na píseň Hotel California skupiny Eagles řekl, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker domnívá, že EU je "hotel California, kde se člověk může kdykoli odhlásit, ale odejít se mu nikdy nepodaří". Juncker se v tom podle Johnsona mýlí.