Předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek připustil, že i přes zahájení vyjednávání o britském odchodu z EU by Británie ještě mohla zůstat členskou zemí bloku. Na tiskové konferenci prohlásil, že svým britským přátelům, kteří se na takovou možnost ptají, odpovídá, že EU byla zbudována díky snům, které se nejprve zdály nemožné.

"Takže, kdo ví? Můžeš říkat, že jsem snílek, ale nejsem jediný," pomohl si Tusk citátem známé písně Imagine britského hudebníka a skladatele Johna Lennona.

Rozhovory o britském odchodu z EU naplno začaly v pondělí, skoro rok poté, co britští občané o věci rozhodli v referendu.

"Je to ten nejsložitější proces, na který je ale EU dobře připravena," řekl ve čtvrtek Tusk o rozhovorech na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Předseda vrcholných unijních schůzek připomněl, že už nyní jsou slyšet různé předpovědi o výsledku rozhovorů o brexitu. "Tvrdý brexit, měkký brexit či rozchod bez dohody," vypočetl Tusk a pokračoval právě slovy o zdánlivě nerealistických snech.

Zahájené vyjednávání o britském konci v EU bude ve čtvrtek večer jedním z témat unijního summitu v Bruselu. Vrcholní představitelé zemí bloku se nejprve budou se svou britskou kolegyní Theresou Mayovou bavit o vývoji v Británii po nedávných parlamentních volbách, jejichž nečekaný výsledek premiérce zkomplikoval situaci - vládní konzervativci sice vyhráli, ale ztratili v Dolní sněmovně většinu. Mayová by také mohla nastínit, s jakým návrhem chce Londýn přijít v otázce zajištění práv občanů EU v Británii po brexitu.

Už bez Mayové si ostatních 27 prezidentů a premiérů ve čtvrtek večer vyslechne informaci unijního vyjednavače Michela Barniera o začátku brexitového rokování.