Britský parlament ve čtvrtek vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v Dolní sněmovně potřebnou většinu hlasů, podpořili po dohodě severoirští unionisté. Mayová se na spolupráci s Demokratickou unionistickou stranou dohodla v pondělí s její předsedkyní Arlene Fosterovou. Premiérka díky tomu získala důvěru poměrem hlasů 323 ku 309.

Poslanci hlasovali o návrzích obsažených v projevu královny Alžběty II., která tradičně po volbách přednese vládní priority sestavené ministerským předsedou. Mayová program soustředila především na zákony související s odchodem z Evropské unie, pro který počítá zároveň s odchodem z jednotného trhu a celní unie. Opozice se ve čtvrtek snažila prosadit v těchto bodech pozměňovací návrh, který by v klíčových otázkách obchodu a cel zachoval současný stav, avšak hlasy konzervativců byl zamítnut.

Mayová ztratila parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, které vypsala s cílem získat silnější mandát pro vyjednávání o brexitu. Nyní je však její pozice oslabena, což se podle britských médií projevilo už u dalšího z čtvrtečních hlasování. Kvůli hrozící rebelii mezi konzervativními poslanci byla premiérka nucena učinit ústupek a nechat projít labouristický návrh umožňující severoirským ženám bezplatný přístup k potratům, který dosud na rozdíl od Angličanek nemají.