Evropu čeká v budoucnosti větší příliv uprchlíků, kteří budou utíkat před změnou klimatu, řekl v rozhovoru s HN monacký kníže Albert II. Do Prahy přijel jako hlavní host konference Forum 2000 a o víkendu debatoval se studenty Univerzity Karlovy. "Nyní je ve světě 26 milionů environmentálních uprchlíků, do roku 2050 jich bude 150 milionů, možná až miliarda," uvedl v písemných odpovědích na otázky zaslané e-mailem. "Pro Evropu je to vzdálená hrozba, ale budeme se muset na ni připravit," tvrdí kníže, pro nějž je ochrana životního prostředí a především oceánů jedním z hlavních témat, kterými se zabývá.

"Budeme muset jednat se státy, odkud lidé budou kvůli změně klimatu odcházet, a použijeme k tomu podobné nástroje, jako když se snažíme zastavit ekonomickou migraci," uvedl Albert II.

Odstoupení Spojených států amerických od Pařížské dohody o ochraně klimatu považuje vládce středomořského knížectví se 38 400 obyvateli za "vážný omyl", který pocítí budoucí generace. Američané si tím podle něj podkopávají vlastní pozici ve světě jak politicky, tak ekonomicky, protože mohou zaostávat v technologických inovacích ekonomiky, která bude stále méně závislá na fosilních palivech. Ocenil, že boj za snížení emisí a ochranu klimatu převzala mnohá americká města.

Monako má druhý největší HDP na hlavu na světě, jeho ekonomiku živí cestovní ruch, hazardní hry a bankovnictví. V poslední době se knížectví snaží svoji ekonomiku více diverzifikovat, investuje například do zdravotnického průmyslu nebo nových technologií.

Nepociťují Monačané jako obyvatelé jiných evropských letovisek jistou přelidněnost a nechtějí regulovat počet turistů?

"V nadcházejících letech neplánujeme regulovat cestovní ruch. Snažíme se naopak víc orientovat na kongresovou turistiku," uvedl kníže.

Na tři otázky týkající se budoucnosti daňových rájů v Evropě, mezi něž Monako patří, kníže pouze odpověděl, že Monako se stalo součástí Úmluvy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech. Ta vznikla pod patronátem OECD a Rady Evropy, k podpisu byla otevřena od roku 1988 a v platnost vstoupila až v roce 2014.

Daňové ráje hlavně v Evropě jsou pod větším tlakem od finanční krize v roce 2009. Obvinění z daňových úniků jsou jedním ze zdrojů nespokojenosti, kterou využívají evropské populistické strany.

Naposledy na monacký daňový ráj upozornil případ ruského podnikatele Dmitrije Rybolovleva, který dokonce vlastní místní fotbalový klub AS Monako, jenž loni vyhrál francouzskou ligu. Rybolovlev může být z knížectví vyhoštěn, protože korumpoval místní policisty a soudce, aby mu pomohli ve sporu s obchodníkem s uměním, který ruského byznysmena podváděl při nákupu uměleckých děl. Policie kvůli aféře zatkla bývalého monackého ministra spravedlnosti a vyšetřuje vysoce postavené policejní důstojníky.