Sobotní tlačenice na technoparty Loveparade v německém Duisburgu si vyžádala 19 mrtvých a 342 zraněných. Hromadnou paniku, která odpolední tragédii zapříčinila, vyvolal podle policie pád lidí z uzavřeného únikového schodiště do davu. Ten předtím ucpal přístupový tunel před prostranstvím, kde se akce konala.

Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se Loveparade v dalších letech už konat nebude. "Loveparade vždy byla pokojnou zábavou a veselou party, kterou včerejší neštěstí navždy zastínilo," řekl organizátor technoparty Rainer Schaller.

"Kvůli respektu (k obětem) nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade," dodal.

Mnozí se zřejmě pokusili dostat do areálu vyšplháním plotu, ale spadli, doplnil v rozhovoru pro televizi ARD šéf záchranářů Wolfgang Rabe.

Podobně souběh událostí viděli i svědkové z řad návštěvníků. "V určitou chvíli zástup lidí uvázl, pravděpodobně proto, že vepředu bylo všechno uzavřeno, a my jsme viděli, že první lidé už leželi na zemi," řekl Udo Sandhöfer televizní stanici n-tv. "Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou, a lidé v davu, kteří postupovali dál, jednoduše šlapali po těch, kteří leželi na zemi," dodal účastník technoparty.

Tlačenice navíc komplikovala příjezd záchranářů, kterým se podařilo oživit nejméně deset lidí. 

"Nikdy jsem nezažil něco takového. Viděl jsem pětadvacet lidí ležet na hromadě. Křičel jsem, lidé se dusili. Viděl jsem mrtvé - seděl tam kluk, celý bledý. Chtěl jsem mu podat vodu, ale saniťák mi řekl, že už to nemá cenu, že je mrtvý," cituje deník Welt na svém webu jednadvacetiletého Kevina Krausgartnera.

"Neměl jsem možnost úniku, lidé stáli proti mně jako zeď. Měl jsem strach, že umřu," popsal serveru bild.de osmnáctiletý Marius.

I po masakru se dál tančilo

I po masakru technoparty ještě několik hodin pokračovala. Mělo se tak zabránit dalšímu chaosu mezi stovkami tisíc účastníků. Poslední návštěvníci už místo konání letošní Loveparade, bývalé nákladové nádraží v Duisburgu, opustili, když dunění techna utichlo krátce po půlnoci.

Ještě dnes nad ránem policisté hlídali zatarasené místo neštěstí, které po půlnoci opustilo několik pohřebních vozů. Během noci přicházeli k tunelu první truchlící. Podle agentury DPA zapálil jeden muž u vjezdu do tunelu svíčku, žena vedle něj se rozplakala.

Přeplněné bylo po skončení technoparty na duisburském hlavním nádraží, ale další incidenty už se nestaly.

Policie pod palbou kritiky

Duisburské úřady se staly terčem kritiky kvůli tomu, že k prostranství zpřístupnily pouze jednu cestu. Starosta Duisburgu Adolf Sauerland přijatá opatření hájil. "Předem jsme s pořadatelem a všemi zúčastněnými partnery vypracovali odůvodněný bezpečnostní koncept," napsal starosta na internetových stránkách města. 

Více než půl hodiny před propuknutím paniky dokonce jeden z účastníků policii před možným nebezpečím varoval."Stáli jsme uprostřed davu. Do areálu se snažilo dostat pořád víc a víc lidí. Procházeli jsme tunelem a ocitli jsme se kousek před vchodem. Dál to ale už nešlo. Rozhodli jsme se jít zpátky. Moje přítelkyně i já jsme cítili, jak (v davu) nemůžeme dýchat a museli jsme si lokty prorazit cestu zpátky. Pak jsme varovali policisty, že v tunelu dochází k davové panice," vypověděl podle DPA jednadvacetiletý Fabio.

"Nic se ale nestalo. To bylo asi tři čtvrtě hodiny před tím neštěstím. V té době již ovšem lidé byli uvězněni v řadách těl," dodal.

 Staré nákladové nádraží, na němž se akce konala, v sobotu nebylo zcela zaplněno. Organizátoři a město uváděli, že technoparty navštívilo 1,4 milionu lidí, ale policie jejich odhad označila za přehnaný a hovořila řádově o statisících.

Většině účastníků akce bylo podle agentury Reuters mezi 18 a 25 lety. Podle ředitele tiskového odboru ministerstva zahraničí Jiřího Beneše v sobotu mezi oběťmi nebyli hlášeni žádní Češi.

Zhroutila se mobilní telefonní síť

Místní média informovala, že se v porúrském městě dočasně zhroutila mobilní telefonní síť, takže vyděšení rodiče se nemohli dovolat svým dětem, které se technoparty účastnily.

"Tito mladí lidé šli na party, a místo toho je potkala smrt a zranění. Jsem rozměrem utrpení a bolesti zděšená a zarmoucená," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová podle Reuters.

Technoparty vznikla v roce 1989 v Berlíně, od roku 2007 se akce ujala města v Porúří s tím, že se v pořadatelství budou střídat. Po Essenu a Dortmundu bylo v roce 2009 na řadě město Bochum, kvůli stavebním úpravám ve městě se však akce nakonec nekonala.