Dosluhující ruský prezident Dmitrij Medveděv odmítl vyhovět naléhání ochránců lidských práv a udělit milost bývalému ropnému magnátovi Michailu Chodorkovskému.

Někdejší nejbohatší Rus a nyní nejznámější ruský vězeň totiž odmítá podat si žádost o milost, v níž by přiznal vinu.

"Prezident ve svém usnesení uvedl, že nechápe, proč by měl omilostnit člověka, který jej o milost nepožádal," řekl agentuře RIA Novosti šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov.

Rada dříve hlavě státu předložila názor expertů, podle nichž má prezident právo omilostnit jakéhokoliv vězně i bez žádosti o milost. Medveděv však s tímto závěrem, odporujícím dosavadní ruské praxi, nesouhlasil.

Fedotov připustil, že udělení milosti není prezidentova povinnost, ale výsada. "Právo odsouzence žádat o milost nevytváří prezidentovi povinnost jej omilostnit," konstatoval.

Chodorkovskij si na severu Ruska odpykává dlouholetý trest vězení za údajné krádeže ropy, podvody a praní peněz. Z vězení má bývalý šéf kdysi mocné ropné společnosti Jukos vyjít až v roce 2016.

Vězeň svědomí?

Ruská liberální opozice, veřejnost a mnohé západní státy proces s Chodorkovským označily za zpolitizovaný. Sám Chodorkovskij se považuje za oběť Vladimira Putina, který příští měsíc vystřídá Medveděva v čele státu.

Den po březnových prezidentských volbách Medveděv nařídil generální prokuratuře prověřit oprávněnost Chodorkovského odsouzení, ve kterém rada vedená Fedotovem shledala "základní pochybení". Chodorkovského obhájci však pochybují, že by prokuratura, která dříve jejich klienta obviňovala, našla v případu jakékoliv pochybení.

Podle listu Izvestija, odvolávajícího se na nejmenovaný zdroj z Kremlu, zůstává situace neměnnou: prezident trvá na tom, že by jej bývalý šéf Jukosu měl o milost požádat, Chodorkovskij se naopak zapřísahá, že vinu nikdy nepřizná, a tudíž ani o milost nikdy nepožádá. Podle deníku se prezidentská rada ještě jednou pokusí zasadit se za Chodorkovského na poslední schůzce s dosluhujícím prezidentem.