Rusko v pondělí odsoudilo Gruzii za aféru s týráním vězňů v gruzínských věznicích. Moskva, tradičně kritická proti současnému gruzínskému vedení, pochybuje o schopnosti prozápadní vlády v Tbilisi ochránit práva občanů země.

Video se skandálním obsahem hýbe předvolebními preferencemi gruzínských stran a tisíce Gruzínců protestují proti násilí.

"Moskva sleduje vývoj v Gruzii se zvláštním zájmem," řekl agentuře Reuters Konstantin Dolgov, zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva.

"Ty šokující záběry vzbuzují pochybnosti, zdali je Gruzie schopná ochránit své občany či dostát mezinárodním konvencím," řekl zmocněnec pro lidská práva. Vyzval také OSN a evropské úřady, aby posoudily nezaujatost gruzínského vyšetřování případu.

Video odhalující mučení a znásilňování vězňů se objevilo na internetu minulý týden. Aféra už vedla k demisi dvou ministrů a ovlivňuje preference před parlamentními volbami plánovanými v Gruzii na 1. října.

Do ulic Tbilisi se v pondělí opakovaně vydala asi tisícovka lidí, kteří požadovali trestní stíhání ministrů zodpovědných za vězeňství.

Stojí za zveřejněním videa opozice?

Vládní strana prezidenta Michaila Saakašviliho Sjednocené národní hnutí (UNM), která dosud byla favoritem voleb, obviňuje opozici, že videa využívá k politickým cílům. Skandální záběry se v úterý v noci objevily ve vysílání televizní stanice, která patří vůdci opoziční koalice Gruzínský sen Bidzinovi Ivanišvilimu.

Gruzínský ministr vnitra v pondělí podle agentury AP oznámil zadržení muže napojeného na opozici, který měl ve vězeňské aféře předávat úplatky policii. Opozice spojení s případem odmítá.

Ačkoli prezident Saakašvili i miliardář Ivanišvili podporují vstup země do NATO a Evropské unie, jejich názory se liší v otázce vztahů s Ruskem. Ivanišviliho, který chce vztahy s Ruskem udržet na přátelské úrovni, označuje Saakašvili podle Reuters za "kremelskou loutku".

Vztahy Ruska a Gruzie jsou napjaté od jejich několikadenní války v srpnu 2008, kdy se Moskva postavila na stranu seperatistických regionů Abcházie a Severní Osetie, ve kterých se Tbilisi snažilo silou upevnit svou moc. Odštěpenecké gruzínské regiony vyhlásily nezávislost, kterou Rusko na rozdíl od drtivé většiny států světa uznalo.