Ruské přepadové stíhačky MiG-31 během manévrů nad Barentsovým mořem nacvičují odražení "masivního raketového a leteckého útoku" předpokládaného protivníka. Cvičení, o kterém dnes informovala agentura RIA Novosti, je zatím poslední z ruských válečných her, které od propuknutí ukrajinského konfliktu znepokojují Západ.

Cvičení těžkých dvoumotorových stíhaček začalo v okolí Permu na samém východě evropské části Ruska. Dvě letky migů se přesunuly na letiště Mončegorsk u Murmansku na severu Ruska, odkud vzlétají k zachycení letounů a raket imaginárního protivníka, které mají ničit raketami vzduch–vzduch. Manévry potrvají do 6. března.

"Není těžké předpokládat, že tyto manévry vyvolají další nevoli skandinávských a pobaltských států," poznamenal server Newsru.com a připomněl, že před několika dny zazněly na Západě obavy, že po loňském připojení Krymu se prý Rusko chystá zvětšit své území také na úkor sousedních zemí v Pobaltí.

Kupříkladu v Estonsku se hovoří o tom, že Rusové stále častěji cvičí u hranic a ustavičně oznamují nové a nové manévry, prý proto, aby zkusili uspat bdělost Evropanů, než jednoho krásného dne skutečně zaútočí. Tyto obavy podle serveru možná vyvolala skutečnost, že na počátku února ruské námořní, letecké a pozemní jednotky cvičily v Kaliningradské oblasti a na Baltu.

Severoatlantická aliance loni v listopadu spočítala, že letadla členských států NATO musela v reakci na zvýšenou aktivitu ruských letounů vzlétnout ve 400 případech. Následující měsíc americký velvyslanec u NATO obvinil Moskvu, že její vojenské letouny ohrožují civilní lety v Evropě tím, že nekomunikují a neohlašují své letové plány.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vysvětlil rostoucí počet incidentů intenzivnějším výcvikem. Moskva současně ujišťuje, že všechny ruské lety se odehrávají v souladu s mezinárodními pravidly a že Rusko má plné právo pořádat řádná i mimořádná cvičení v množství, jaké uzná za vhodné pro svou obranyschopnost.