Karel Schwarzenberg (77)

Předsedá zahraničnímu výboru Sněmovny (od prosince 2013) a stojí v čele TOP 09 (od listopadu 2009), exministr zahraničí (leden 2007 - květen 2009 a červenec 2010- červenec 2013). Kroky Ruska na Ukrajině kritizuje dlouhodobě. Například ruské obsazení Krymu loni v březnu přirovnal k anexi Sudet Německem v roce 1938. V čele diplomacie mj. v srpnu 2012 vyjádřil obavy, že vývoj v Rusku směřuje k omezování projevů občanské společnosti; reagoval tak na nepodmíněný trest vězení pro členky punkové skupiny Pussy Riot.

Rusko vydalo seznam evropských politiků, kterým zakázalo vstup na své území. Řekl to v pátek na tiskové konferenci nizozemský premiér Mark Rutte. Podle něj byl seznam politiků na "černé listině" zaslán už ve čtvrtek příslušným ambasádám. 

Podle finské státní televize YLE mají zákaz vstupu do Ruské federace nově i čtyři čeští politici – předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, další poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek, europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle. 

Na sankčním seznamu Ruska je celkem 89 evropských politiků a diplomatů.

"Jde o jednostranný krok ruské strany, kterému nerozumíme a nevidíme pro něj opodstatnění. Tento krok odporuje dobré diplomatické praxi. Budeme požadovat od Ruské federace vysvětlení a zároveň budeme postup koordinovat s našimi unijními partnery," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka v oficiálním prohlášení.

Sobotka: EU by měla reagovat jednotně

Podle Sobotky (ČSSD) by na tento zákaz ruské strany měla reagovat EU jednotně. "Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat," řekl Sobotka při sobotní návštěvě Jihočeského kraje. Domnívá se, že nařízení je odpověď na to, že EU v nedávné době omezila přístup do jednotlivých zemí některým ruským politikům.

Jaromír Štětina (71)

Novinář, europoslanec (od července 2014) a bývalý senátor za TOP 09 (listopad 2004-červen 2014). Po vypuknutí revoluce na Ukrajině na podzim 2013 několikrát navštívil Kyjev, kde podpořil protesty Ukrajinců v ulicích. Loni v květnu jako pozorovatel OBSE dohlížel na volby ukrajinského prezidenta. Moskvu kritizuje dlouhodobě, za což se stal podle svých slov nežádoucí osobou v Rusku už v 90. letech. Tehdy byl šéfredaktorem agentury Epicentrum (1994-2004) a jako reportér se specializoval na válečné konflikty v Evropě, Asii a Africe.

"Oficiálně seznam zatím nemáme, putuje k nám z ambasády zajištěnou diplomatickou poštou. Neoficiální kopii máme a můžeme potvrdit, že ta čtyři jména jsou pravdivá," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

"Listina není založena na mezinárodním právu, není transparentní a není možné ji nějakým způsobem napadnout," řekl k ruskému seznamu Rutte, citovaný agenturou AFP. Stejný pohled na věc má české ministerstvo zahraničí. "Nemá to žádný mezinárodní právní rámec, budeme ruskou stranu žádat o vysvětlení. Nechápeme, proč tam jsou právě tato jména," pokračuje Lagronová.

Štětina řekl, že je v Rusku persona non grata (nežádoucí osoba - pozn. red.) už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti. Aktuální zveřejnění seznamu vnímá jako další krok začínající nové studené války. "Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu," uvedl Štětina.

Být na tomto seznamu považuji za čest. Je to, myslím, velmi slušný výběr lidí v celé Evropě a jsem tam v dobré společ...

Posted by Karel Schwarzenberg on 30. květen 2015

Také Schwarzenberg si zařazení na seznam cení. "Když jsem se podíval na ta ostatní jména, tak jsem zjistil, že jsem ve velmi slušném klubu. Považuji to za vyznamenání," řekl Schwarzenberg.

Politici proti Putinovi

TOP 09 dlouhodobě kritizuje ruský vliv na ukrajinský konflikt. "Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který tak negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím. Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to, podmanit si celou tu zemi," řekl například Schwarzenberg při dubnové debatě ve sněmovně.

Marek Ženíšek (36)

Místopředseda TOP 09 (od listopadu 2009). Od prosince 2013 je ve Sněmovně ve výboru pro evropské záležitosti a výboru pro obranu či v delegaci do Parlamentního shromáždění OBSE. Loni v březnu po ruské anexi Krymu ve Sněmovně neúspěšně navrhoval usnesení, v němž se hovořilo o "imperiálních nárocích Ruska" a možném ohrožení suverenity ČR a jež vyzývalo vládu k prosazování hospodářských sankcí vůči Moskvě. Loni v květnu jako pozorovatel OBSE dohlížel na volby prezidenta Ukrajiny. Letos začátkem roku podepsal mezinárodní apel Odvahu a vůli!, vzniklou v ČR, která vyzývá šéfy států NATO, Evropy a Austrálie k adekvátní reakci na agresivní politiku Ruska.

Füle, který ze své bývalé pozice byl u jednání Ukrajiny s Evropskou unií o jejím možném připojení k evropskému společenství, na stejné debatě uvedl, že se Rusko chce mocensky vyrovnat Spojeným státům. "Vyjádření z před několika týdnů, že Rusko bude požadovat otevření některých podepsaných smluv o odzbrojení a omezení jaderných zbraní, této paritě se Spojenými státy napovídá," uvedl bývalý eurokomisař. "V seznamu je spousta jmen (lidí), kteří se upřímně snažili v posledních letech a měsících o otevřený dialog s Ruskem a nalezení řešení neuvěřitelně složité situace na východě Evropy," řekl Českému rozhlasu Füle.

Současně podle něj Moskva usiluje o vytvoření mechanismu, aby mohla promlouvat do evropského dění. "Jakousi Radu bezpečnosti v Evropě, kde by Rusko mělo právo veta," dodal.

Podle listu Het Laatste Nieuw je na listině například bývalý belgický premiér a nyní poslanec Evropského parlamentu Guy Verhofstadt, který podporuje ruské opoziční strany.

Rutte soudí, že jde o odvetu za evropské sankce vůči Rusku a evropský sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině.

Štefan Füle (53)

Bývalý komisař EU pro rozšíření a politiku sousedství, jímž byl od února 2010 do října 2014, tedy mj. v době, kdy EU vyjednávala s Ukrajinou asociační dohodu. Zastavení příprav jejího podpisu minulou ukrajinskou vládou na podzim 2013 odstartovalo revoluční události na Ukrajině. Asociační dohoda byla podepsána loni na jaře. Füle Moskvu kritizuje dlouhodobě, mj. loni v dubnu ve Sněmovně prohlásil, že mezinárodní společenství Rusko podcenilo například, když ruský prezident Vladimir Putin v minulosti označil Ukrajinu za umělý stát.

Na ruském seznamu figurují dva nizozemští poslanci a jeden nizozemský europoslanec. Mluvčí diplomacie Evropské unie podle AFP uvedla, že Rusko sice v posledních měsících neumožnilo vstup některým evropským politikům, ale žádný oficiální seznam dosud nedodalo. Unie prý nicméně zaznamenala, že Rusko seznam předalo ambasádám. "Nemáme ale žádné informace o jeho právním základě nebo o kritériích, dodala.

"Jde o další důkaz toho, že Putinovo Rusko se stalo totalitním státem, který nemá žádnou úctu k občanským svobodám," reagoval Verhofstadt, který udržoval úzké styky se zavražděným ruským opozičním politikem Borisem Němcovem a který navštívil opozičního politika a aktivistu Alexeje Navalného během jeho domácího vězení.