Rusko podle mluvčího Kremlu neusiluje o konfrontaci se Západem, který však křísí rétoriku studené války. Rusko je podle Dmitrije Peskova nuceno dbát o svou bezpečnost a zájmy vzhledem ke skutečnosti, že Severoatlantická aliance se přibližuje k ruským hranicím.

"Rusko nikdy nebylo stoupencem jakékoli konfrontace. Naopak usilujeme o konstruktivní a vzájemně výhodné vztahy a spolupráci," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. "Není to Rusko, kdo se blíží k cizím hranicím. Je to vojenská infrastruktura NATO, která se přibližuje k hranicím Ruska," řekl Peskov a dodal, že tyto okolnosti nutí Rusko přijímat opatření na ochranu svých zájmů a bezpečnosti.

Poslední slovní přestřelka mezi Kremlem a Západem se odehrála v úterý, kdy Putin oznámil, že ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných podle něj proniknout jakoukoli protiraketovou obranou. "Pokud kdokoli ohrožuje ruské území, musí Rusko na země namířit svou výzbroj," prohlásil později Putin po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vzápětí Rusko obvinil z "řinčení zbraněmi" a varoval před další destabilizací napjaté mezinárodní situace. Znepokojení vyjádřil také americký ministr zahraničí John Kerry. "Nikdo nemůže vyslechnout takové oznámení od vedoucího představitele mocné země, aniž by byl znepokojen tím, jaké to může mít důsledky," prohlásil Kerry.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ruské anexi Krymu a ukrajinskému konfliktu klesly na nejnižší bod od konce studené války. Moskva dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. Ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil začal ještě v minulé dekádě.