V Rusku ve čtvrtek formálně vstupuje v platnost dekret prezidenta Vladimira Putina o povinné likvidaci evropských potravin, dopravovaných do země v rozporu s vyhlášeným embargem. Přestože první tuny zboží byly v několika ruských městech zničeny už v minulých dnech, masovou akci mají kontrolní orgány zahájit ve čtvrtek. Začít se má ve Smolensku, Petrohradě, Bělgorodu a Orenburgu.

Rusko bude hledat potraviny nelegálně dovážené z EU i v obchodech a skladech - čtěte ZDE

První obětí se stane zásilka údajně dánských rajčat, kterou vyvezou na skládku za Smolenskem. V Orenburgu bude likvidováno několik tun evropských sýrů, které prý pronikly na ruský trh přes středoasijský Kazachstán. Nad kontrolami ruských skladů i nad likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor.

Odpor proti prezidentskému dekretu mezitím v Rusku nebývale sílí. Mnozí ruští komentátoři i poslanci federálního parlamentu jsou přesvědčeni, že potraviny by se likvidovat neměly. Jako lepší řešení se jim jeví distribuce zboží mezi chudými a potřebnými, například mezi obyvatelstvem povstaleckých zón v ukrajinském Donbasu. K internetové petici proti ničení embargovaných potravin se už připojilo čtvrt milionu Rusů. Kreml ale dal najevo, že své nařízení odvolat nehodlá.

Podle čtvrteční informace listu Izvestija naopak ruským úřadům pouhá likvidace zakázaného zboží nestačí. Agentura Rospotrebnadzor údajně připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin. Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 tisíc rublů (46 tisíc korun), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.