Až o třetinu sníží státní agentura Roskosmos výdaje na ruský kosmický program, z něhož vypadne několik ambiciózních projektů. Napsal to v pondělí s odkazem na tvrzení ruských ministerských úředníků prokremelský list Izvestija. Příprava úsporného programu se prý naplno rozběhla, obětí se údajně stane i nedávno ohlášený průzkum Měsíce.

Podle dosavadních plánů má Roskosmos dostat ze státní pokladny během příštích deseti let částku dva biliony rublů (téměř 720 miliard Kč). Tato částka je ale podle Izvestijí vážně ohrožena, úspornou variantu má ruská vláda od expertů Roskosmosu dostat už v září.

Příčinou omezení kosmického programu, od loňska už třetího, je pád cen ropy a zemního plynu na světových trzích, západní sankce a hlavně znehodnocení rublu. Až tři čtvrtiny potřebných komponentů raket nakupuje Rusko v zahraničí.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který za realizaci kosmického programu ve vládě odpovídá, označil vesmírné ambice Ruska za zbytečně přehnané, zejména při výzkumu Měsíce. Byl to přitom on sám, kdo loni v dubnu "dobytí" Měsíce označil za úkol strategického významu, uvádí ruský deník.

Vzhledem ke strmému pádu rublu se mají výdaje na výzkum vesmíru snížit o třetinu. "Nikdo si nedovede představit, jak by se v těchto podmínkách realizoval tak nákladný projekt, jako je dopravení lidské posádky na Měsíc. Ať to označíme za zrušení, nebo odklad, je jasné, že dobytí Měsíce se nekoná," napsaly Izvestija.

List poznamenává, že ještě před nynějšími úvahami o snížení rozpočtu Moskva zrušila několik nákladných projektů, zejména v oblasti vývoje nových raket. Počátkem roku se výrazně snížil rozpočet na vývoj nové supertěžké nosné rakety.

Rogozin, který patřil k hlavním propagátorům cesty na Měsíc, dává od úspor ruce pryč, naznačují Izvestija. Na dotaz redakce prohlásil, že za specifikaci kosmického programu nese plnou odpovědnost Roskosmos.