Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil, aby ruská vláda od 1. ledna pozastavila dohodu o volném obchodu s Ukrajinou. Ve stejný den vstupuje v platnost ukrajinská dohoda o volném obchodu s Evropskou unií. Moskva již dříve vyjádřila obavy, že dohoda Ukrajiny s EU bude mít negativní dopady na ruské hospodářství, a pohrozila zavedením obchodních restrikcí vůči Kyjevu.

Putinovo rozhodnutí je podle prezidentského dekretu důsledkem "mimořádných okolností ovlivňujících zájmy a ekonomickou bezpečnost Ruské federace". Dekret neupřesňuje, na jak dlouhou dobu bude dohoda o volném obchodu s Ukrajinou pozastavena.

Moskva podle agentury AFP opakovaně upozornila, že obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou by mohla vést k zaplavení ruského trhu evropským zbožím, pokud by Rusko nepřijalo žádná ochranná opatření.

Porošenko: Ztráty v obchodu s Ruskem jsou cena za evropskou volbu

Ukrajina si je vědoma, jaké škody pro ni bude znamenat ve středu oznámené ruské rozhodnutí pozastavit od ledna dohodu o vzájemném volném obchodu. V Bruselu to ve středu prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tím, že země je připravena tuto cenu zaplatit "za naši svobodu a evropskou volbou".

Porošenko v Bruselu jednal s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou unijních summitů Donaldem Tuskem den před prosincovou schůzkou šéfů států a vlád evropské osmadvacítky. Tusk před setkáním zdůraznil, že od ledna vstoupí po ročním odkladu v platnost dohoda o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou.

O věci na technické či politické úrovni v končícím roce všechny tři strany jednaly více než dvacetkrát, připomněl ve středu novinářům Juncker. Poslední možností je podle něj technická schůzka plánovaná na 21. prosince. "Dohoda vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku a nemůže být změněna přímo ani nepřímo," zdůraznil šéf komise. Hrozby či odvetná opatření podle něj neodpovídají duchu dosud vedených jednání.

Podle Porošenka ale Rusko v těchto rok trvajících jednáních vůbec kompromis nehledalo. "Cílem bylo mít možnost dohodu vetovat a zastavit proces postupné ekonomické integrace Ukrajiny do EU," míní ukrajinský prezident.

Předseda unijních summitů Donald Tusk ve středu před novináři prohlásil, že evropské hospodářské sankce zůstanou svázány s plným prosazením mírových dohod z Minsku. O jejich prodloužení o dalších šest měsíců by měli v pátek rozhodnout velvyslanci členských zemí unie. Nadcházející summit EU se nakonec věcí zabývat nebude nebo jen velmi okrajově.

Porošenko ve středu také před novináři upozornil, že jeho země má kvůli energetické bezpečnosti velké obavy z plánů na rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře. "Může podkopat ukrajinskou i evropskou energetickou bezpečnost a solidaritu," prohlásil.