Sýrie potřebuje začít pracovat na nové ústavě, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin ve druhé části rozhovoru s německým deníkem Bild. Podle něj jde o první krok k nalezení politického řešení občanského konfliktu v zemi. Připustil ale rovněž, že tento proces bude zřejmě složitý. "Jakmile bude (Sýrie) stabilizovanější, musí následovat ústavní reforma a poté předčasné prezidentské volby," uvedl Putin v rozhovoru.

Rusko od konce loňského září podniká letecké údery v Sýrii a podle Moskvy útočí na islamistické cíle. Některé západní země se ale domnívají, že cílem Rusů je pomoct syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, aby se udržel u moci. Putin to v rozhovoru jednoznačně odmítl.

Šéf Kremlu v náznacích zmínil diplomatický tlak ze strany Spojených států a Francie, které apelují na Moskvu, aby zaměřila svou palebnou sílu na radikály ze samozvaného hnutí Islámský stát (IS). Ruská vojenská podpora bude podle Putina bojovat proti IS a proti těm z povstalců, kteří s Islámským státem spolupracují. Rusko se prý při boji s IS nebude vyhýbat ani spolupráci s Asadem, ani spolupráci s jeho odpůrci.

Rusko by prý případně mohlo syrskému prezidentovi poskytnout azyl, pokud by musel opustit svou zemi, prohlásil Putin. Zároveň ale tuto úvahu označil za předčasnou. "Bylo určitě těžší udělit azyl v Rusku (zběhlému agentovi USA Edwardu) Snowdenovi, než by tomu bylo v případě Asada," řekl Putin. Zároveň ale vyslovil názor, že Asad nebude muset nikam emigrovat, bez ohledu na to, zda by byl, či nebyl znovu zvolen prezidentem. "Nejdřív musí být syrské obyvatelstvo schopné hlasovat a pak uvidíme, zda Asad bude muset opustit svou zemi, pokud volby prohraje," zdůraznil Putin.

Ruský vůdce v rozhovoru rovněž poznamenal, že hledání míru v Sýrii komplikuje krize ve vztazích mezi regionálními rivaly Saúdskou Arábií a Íránem, kterou vyvolala poprava šíitského duchovního Rijádem. "Kdyby byla potřeba naše účast, byli bychom připraveni učinit všechno proto, aby byl konflikt vyřešen," uvedl také Putin podle přepisu rozhovoru, který médiím rozeslalo tiskové oddělení Kremlu.

V první části rozhovoru pro Bild, který byl zveřejněn v pondělí, Putin uvedl, že Rusko chce bojovat proti terorismu společně se zbytkem světa. Západ ovšem znovu obvinil z toho, že má na svědomí prohloubení mezinárodních krizí, které přispěly k nárůstu terorismu. Ve druhé části také ruský prezident vyjádřil zájem spolupracovat s NATO. Dodal ale, že pokud Západ o spolupráci nestojí, Rusko se jí dožadovat nebude.