Ruský oligarcha a bývalý mocný šéf státních železnic Vladimir Jakunin se letos hodlá postavit se do čela "expertního a analytického střediska", které se bude zabývat výzkumem světové politiky. Napsal to v pondělí ruský list Kommersant. Svůj plán prý Jakunin minulý týden projednal s prezidentem Vladimirem Putinem, který s ním souhlasil.

Jakunin donedávna platil za vlivného člena nejužšího okruhu Putinových spojenců. Loni v srpnu ale post ředitele železnic opustil a odmítl navrhovanou kandidaturu na člena horní komory ruského parlamentu. Dal přitom najevo, že se hodlá zabývat vědeckou činností v oblasti mezinárodních vztahů.

Osmašedesátiletý oligarcha, který je kvůli podpoře ruské anexe Krymu zařazen na sankční seznam USA, je organizátorem diskusního fóra Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos. V roce 2014 se akce zúčastnil český prezident Miloš Zeman, loni jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Klaus. Zeman loni v Moskvě s Jakuninem neformálně besedoval během květnových oslav 70. výročí vítězství sovětské armády v boji s nacistickým Německem.

Nový Jakuninův projekt, kterému prý Putin dal zelenou, má na Dialog civilizací navazovat, napsal Kommersant. Klíčovým předmětem výzkumu má být podle ruského listu "budování nové architektury mezinárodních vztahů". Jakuninovo výzkumné středisko má vypracovávat scénáře odvracení mezinárodních konfliktů a snižování napětí ve světě. Organizace má začít fungovat v polovině letošního roku.

"Putin dal Jakuninovi volné ruce a Jakunin bude spokojen, že může informovat prezidenta o dopadech ruské zahraniční politiky," komentoval budoucnost ruského oligarchy politolog Grigorij Dobromelov. "Jakuninova politická role tak bude větší, než kdyby byl obdařen nějakou formální funkcí," řekl ruský politolog Kommersantu.