Vlivný muž ruské politiky, mediální magnát a bývalý poradce prezidenta Vladimira Putina Michail Lesin zemřel v pokoji washingtonského hotelu Dupont Circle.

Původní zpráva z listopadu zněla: sedmapadesátiletý exministr tisku a šéf holdingu Gazprom Media podlehl infarktu. Americká policie ale po více než pěti měsících zveřejnila jinou informaci: příčinou smrti je zranění hlavy. Policisté uvedli, že událost nadále vyšetřují.

Rány měl mrtvý Rus také na zádech, rukou a nohou.

Druhořadý hotel

Není jasné, z jakého důvodu pobýval na konci loňského roku Lesin ve Washingtonu. Podivné je, že muž s jeho majetkem a minulostí bydlel v druhořadém, rozhodně ne luxusním hotelu.

Ruské ministerstvo zahraničí na zprávy o příčině smrti reagovalo prohlášením, že čeká na podrobnější informace od americké strany.

Lesin patřil k nejvlivnějším mužům Ruska, a ačkoliv poslední více než dva roky už nepatřil ke kremelské elitě, není známo nic o tom, že by vyvíjel jakékoliv opoziční aktivity nebo Putinův režim kritizoval.

V roce 1999 se stal ministrem pro tisk a masovou komunikaci, Vladimir Putin ale toto ministerstvo o pět let později zrušil a převedl pod ministerstvo kultury.

Michal Lesin poté stanul v čele holdingu Gazprom Media, jehož součástí bylo několik televizních a rozhlasových stanic s vysokou sledovaností a poslechovostí (televize je v Rusku rozhodujícím médiem při vytváření veřejného mínění, internet tam nemá takový vliv jako jinde v Evropě).

Zakládal také televizi Russia Today, která vysílá v angličtině do celého světa a prezentuje pohled Kremlu na mezinárodní dění. Měl rovněž podíl v reklamní agentuře Vi, která ovládala trh s televizní reklamou v Rusku.

V letech 2004 až 2009 byl oficiálně poradcem prezidenta. Putinův nástupce Dmitrij Medveděv (byl prezidentem v letech 2007 až 2012) jej ale odvolal. Podle ruského listu Vedomosti kvůli tomu, že Lesin zneužíval funkci při svém podnikání a byznysu.

Lesin se na přelomu let 2013 a 2014 dostal do konfliktu s vedením známé rozhlasové stanice Echo Moskvy, která byla součástí Gazprom Medií. Žádal odvolání jednoho z redaktorů a hrozil, že stanici přemění na hudební. Nakonec to byl ale Lesin, kdo rezignoval.

Nemovitosti za desítky milionů dolarů

V amerických médiích se objevily informace, že v Kalifornii vlastní pozemky a budovy v hodnotě osmadvaceti milionů dolarů. Předloni v rozhovoru pro časopis Forbes řekl, že majiteli jsou jeho děti, ne on.

Deník Financial Times v souvislosti s Lesinem připomíná nevyjasněnou smrt ruského investičního bankéře Alexandra Perepiličného. Ten náhle zemřel před čtyřmi roky v hotelu v Londýně, pitva příčinu smrti neurčila.

Z Ruska předtím uprchl, když upozornil na nezákonné vyvádění miliard rublů ze státního rozpočtu úředníky státní správy. Právník Sergej Magnitskij, který v kauze rovněž figuruje, v roce 2009 zemřel ve vazbě.