Ukrajinská poslankyně Naděžda Savčenková by poradila českému prezidentovi Miloši Zemanovi lépe analyzovat možné hrozby, aby Česká republika nedopadla jako Ukrajina, kterou před téměř třemi lety překvapilo Rusko anexí Krymu a rozpoutáním války na východě Ukrajiny. Řekla to na tiskové konferenci v Praze. Zároveň před novináři obhajovala svou snahu dostat ze zajetí Ukrajince vězněné separatisty. Ukrajinská politička počátkem týdne zveřejnila jejich seznam.

"Prezident jako hlava státu by měl lépe analyzovat situaci, aby pochopil, odkud jeho zemi hrozí nebezpečí. Ukrajina to svého času podcenila a pak nás překvapilo, když Rusko zabralo Krym a rozpoutalo válku," řekla Savčenková.

Kyjev a Západ obviňují Rusko, že podporuje v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny separatisty, kteří v dubnu 2014 povstali proti nové, prozápadní vládě v Kyjevě. Moskva to stále popírá, nejvýše připouští účast dobrovolníků bojujících po boku separatistů. Konflikt si podle odhadů vyžádal více než 9600 mrtvých.

"Nejhorší na tom je, že (Zeman) věří, že v Rusku existuje něco jako spravedlivý soud," poznamenala poslankyně, kterou ruská justice odsoudila k dlouholetému trestu. Podle ní na základě naprosto smyšleného obvinění ze zabití ruských novinářů ve vykonstruovaném procesu. Nakonec ji však Moskva vyměnila za dva ruské vojáky zajaté v potyčce s Ukrajinci v Donbasu a odsouzené následně v Kyjevě za terorismus.

Savčenková zároveň v Praze představila své nové politické hnutí Runa, v překladu Hnutí ukrajinského lidu.

Hlavní je propuštění zajatců

Od svého propuštění na svobodu usiluje o osvobození dalších Ukrajinců, ať zajatých separatisty, anebo vězněných v Rusku. Ačkoliv mírové dohody, uzavřené téměř před dvěma lety v Minsku, počítají se vzájemnou výměnou všech zajatců, proces ustrnul. Savčenková se domnívá, že přispěla k tomu, že nedávno se podařilo výměnou za předání 15 separatistů dosáhnout osvobození tří Ukrajinců. Bude-li šance na osvobození dalších, je ochotná se znovu sejít i s vůdci separatistů Alexandrem Zacharčenkem a Igorem Plotnickým.

"Já budu jednat klidně i čertem. Můžete vyjednávat s člověkem, se kterým válčíte, pokud to může zachránit lidské životy. Nebojím se obvinění z kolaborace, protože nic špatného pro Ukrajinu nedělám,“ argumentuje Savčenková.

Před novináři poslankyně hájila své rozhodnutí zveřejnit seznamy zajatců, ačkoliv ji kritici obviňují z porušení zákona o ochraně osobních údajů a i z toho, že separatisté nyní vydírají příbuzné zajatců. Tato nařčení odmítla jako nesmysl - separatisté, kteří Ukrajince vězní, přece nepotřebovali žádné seznamy. Ty naopak mají připomínat ukrajinskému státu, že má povinnost postarat se o své občany, ať zajaté, pohřešované či alespoň pozůstalé po padlých a nezvěstných. Savčenková ujistila, že přímo od příbuzných zajatých či nezvěstných vojáků neslyšela žádnou kritiku, ale naopak se na ni obracejí se žádostmi o pomoc.

Tajná služba SBU ji přitom varovala, že zveřejněním seznamů komplikuje propuštění zajatců. SBU prohlásilo, že zveřejněním seznamů Savčenková mohla porušit zákon o osobních údajích a že nyní budou separatisté moci vydírat příbuzné zajatců. Stejně tak to bude příležitost pro nejrůznější podvodníky, kteří budou od příbuzných lákat peníze.

Savčenková, vyloučená z uskupení expremiérky Julije Tymošenkové kvůli prosincové schůzce s vůdci separatistů, vidí svou budoucnost v řadách občanského hnutí, od kterého si slibuje změnu "nenapravitelně prohnilého politického systému" ve své vlasti. Podle ní je načase, aby se Ukrajina po čtvrtstoletí nezávislosti vydala konečně na cestu k plné demokracii, kterou Československu otevřel prezident Václav Havel, jak poznamenala.

Savčenková, původní profesí důstojnice ukrajinského letectva, se do bojů se separatisty na východě Ukrajiny zapojila jako dobrovolnice. V létě 2014 byla zajata a předána Rusku, v jehož vězení strávila dva nejtěžší roky svého života, jak se ve čtvrtek vyjádřila. Svěřila se také, že ve vězení dostala dopis od Čechů, kteří se jí za prezidenta Zemana omlouvali.

Savčenková: Putin je diktátor, jsme ve válce, která může pokračovat až do Prahy a Londýna
Savcenkova_Putin_je_diktator_jsme_ve_valce_ktera_muze_pokracovat_az_do_Prahy_a_Londyna.jpg