Izraelská imigrační služba podle AFP oznámila, že všichni aktivisté i členové posádky plavidla, zadrženého v sobotu izraelským námořnictvem při pokusu prolomit námořní blokádu palestinského pásma Gazy, budou ještě v neděli vyhoštěni ze země.

Sedmičlenná skupina aktivistů, tvořená podle zpravodaje AFP jedním Kubáncem a šesti Malajsijci, vstoupila do Jordánska přes hraniční přechod na mostě krále Husajna. Mezi vyhoštěnými Malajsijci je údajně jeden poslanec, dva zpravodajové malajsijské televize TV3 a tři pracovníci malajsijské organizace Perdana Global Peace.

Na palubě lodi Rachel Corrie se údajně nacházelo 11 propalestinských aktivistů, včetně irské nositelky Nobelovy ceny za mír Mairead Maguirové, a devítičlenná posádka.

Žádné zbraně na palubě

"Všichni budou vyhoštěni v neděli, po podpisu dokumentu, jímž se vzdávají možnosti obrátit se na izraelskou justici s protestem proti tomuto opatření," řekla agentuře AFP mluvčí imigrační služby Sabin Hadadová. Právě počáteční odmítnutí Maguirové a jejích přátel takový dokument podepsat podle Hadadové zpozdilo jejich odjezd ze země.

Podle nedělní zprávy izraelského rozhlasu byli všichni cestující z Rachel Corrie převezeni na mezinárodní letiště v Tel Avivu.

Rozhlas také informoval, že na palubě lodi nebyly nalezeny žádné zbraně. Součástí nákladu je prý ale 500 tun cementu, jehož dovozu do pásma Gazy Izrael zakazuje z bezpečnostních obav, že ho tamní vládnoucí radikální hnutí Hamas mohlo využít ke stavbě bunkrů a k jiným vojenským účelům.

Cement dopravovaný na palubě Rachel Corrie je ale Izrael údajně ochoten dopravit do pásma pod mezinárodní kontrolou. Nedostatek tohoto materiálu je podle humanitárních organizací jednou z největších překážek obnovy infrastruktury zničené za izraelského útoku na přelomu let 2008/09.

Izrael v uplynulém týdnu dvakrát zasáhl proti plavidlům snažícím se prorazit blokádu pásma Gaza. Při pondělní akci proti "flotile solidarity" přišlo o život devět aktivistů, sobotní zadržení irské lodi Rachel Corrie se obešlo bez násilí.

Demonstrace proti Izraeli

Incident vyvolal zejména v arabském světě rozsáhlou vlnu kritiky na adresu Izraele, jeho postupu proti aktivistům z flotily i blokádě pásma Gazy jako takové. Na její "neudržitelnost" a nutnost změny systému izraelské obrany proti pašování zbraní do Gazy, otevřeně poukázaly i USA. Pobouřené Turecko, jehož občany bylo všech devět obětí zásahu, dalo na vědomí, že podstatně změní své vztahy s dosavadním spojencem Izraelem.

Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu proti izraelskému námořnímu zásahu v Istanbulu i řadě francouzských měst, Londýně a rovněž v Tel Avivu. Zhruba stovka odpůrců blokády pásma Gazy se sešla k manifestaci i v Praze.

Také v neděli vyšly tisíce demonstrantů podpořit palestinskou věc, odsoudit Izrael a požadovat zrušení blokády Gazy do ulic marocké metropole Rabatu. Stovky stoupenců libanonské levice demonstrovaly před americkým velvyslanectvím v Bejrútu.

Americká rocková skupina Pixies zrušila své vystoupení plánované na 9. června v Tel Avivu. Oznámili to v neděli izraelští organizátoři koncertu, kteří ale podle agentury AFP ve svém prohlášení neuvedli přesný důvod rozhodnutí americké kapely.

Různí umělci se podle agentury AP dostali v poslední době pod tvrdý nátlak aktivistů požadujících, aby bojkotovali Izrael kvůli jeho zacházení s Palestinci. Britský hudebník Elvis Costello nedávno zrušil plánovaný koncert na protest proti izraelské politice. Jiní, například Elton John a Rod Stewart, se stále ještě chystají vystoupit v létě v Izraeli.