Obamův host

Karzáí v Bílém domě

Afghánský prezident přijel do USA zlepšit vztahy před nejdůležitější fází americké vojenské mise, která má začít v červnu v Kandaháru. Dnes ho čeká jednání s Barackem Obamou v Bílém domě. Zítra Hamíd Karzáí navštíví Arlingtonský hřbitov.

Co chystá Obama

Do Afghánistánu posílá třicet tisíc nových vojáků pro boj s Tálibánem. Do země jich dorazila už asi polovina, zbytek má postupně následovat do konce srpna. Cílem je vytlačit Tálibán z města Kandahár, v červenci 2011 chce Obama začít stahovat americké síly ze země.

Zbrojí i Tálibán

Američtí velitelé přiznávají, že Tálibán se šíří do stále nových oblastí země. Dokáže také útočit stále sofistikovanějším způsobem. Před ofenzivou v Kandaháru zastrašuje a zabíjí místní obyvatele. Z města se stáhla část západních pracovníků.

Co si myslí Afghánci

Mezi Afghánci vládne strach a panika, s další vojenskou ofenzivou drtivá většina z nich nesouhlasí. Administrativě v Kábulu nedůvěřují a obávají se i dalších civilních ztrát při útocích NATO.

Jako bohatého mafiána a nepsaného vůdce své oblasti ho znají všichni obyvatelé afghánského Kandaháru. Spatřit ho ale mohli i Američané v Chicagu, kde před lety šéfoval afghánské restauraci.

Muž, považovaný za milionáře a disponující svou soukromou armádou, je nikoli náhodou také bratr afghánského prezidenta: Ahmed Valí Karzáí.

Američané, kteří dnes v Bílém domě hostí právě prezidenta Hamída Karzáího, mají kvůli němu před klíčovou bitvou o město Kandahár o starost víc.

Zatknout nebo spolupracovat?

Ještě před časem zvažovali Ahmeda zatknout kvůli obchodům s drogami. Teď došli k závěru, že chtějí-li v létě dobýt centrum Tálibánu, tedy právě Kandahár, bez spolupráce s "Karzáím č. 2" se neobejdou.

Jih země spravuje jako své soukromé impérium. Dle výpovědí místních Afghánců zabije každého, kdo jeho příkazům odporuje a ze zákulisí rozhoduje o obsazení všech funkcí. Roční zisky jeho klanu se odhadují až na miliardu dolarů ročně.

Američanům i Afgháncům nejlépe ukazuje, že o tom, kdo vládne, regulérní volby nerozhodují.

Likvidátor potíží

"Je jako příslovečný kostlivec ve skříni. Nemůžete ho ignorovat. Je to mafiánský boss, rodinná spojka, likvidátor potíží," řekl listu Times o prezidentově bratrovi nejmenovaný vojenský velitel, který plánuje červnovou ofenzívu USA.

Když se afghánský prezident nedávno dočetl, že Američané zvažují na člena rodiny vydat zatykač, pohrozil dokonce, že se přidá k Tálibánu. Americká politika vůči Karzáího vládě tak dospěla na scestí.

Zatímco George Bush svého afghánského spojence oslavoval jako hrdinu, Obama Karzáího od počátku zatratil jako zkorumpovaného vůdce "narkostátu".

"Žádná varianta se neosvědčila," konstatuje Stephen Bidle, analytik Výboru pro mezinárodní vztahy.

Není jiná možnost

Že se bez pomoci proklínané rodiny neobejdou, poučila Američany například nedávná ofenzíva ve městě Mardžá, považovaná za předehru bitvy o Kandahár. Vojáci sice město zbavili Tálibánu, ten se však nyní vrací zpět a dle průzkumů s větší podporou, než dřív.

"Není jiná možnost. Buď bychom ho museli eliminovat, nebo ho musíme předělat k lepšímu," konstatoval o Karzáího bratrovi nejmenovaný západní velitel v listu Times.

Stejně postupuje Barack Obama hostící v Bílém domě prezidenta. Hamídu Karzáímu se dostává všech poct a jeho návštěva trvá nezvyklé čtyři dny. Svým spolupracovníkům dal Obama dle listu Washington Post příkaz, aby se na adresu Karzáího vyjadřovali smířlivěji.

První výsledek se již dostavil. Z opevněné vily v Kandaháru se ozval souhlas, že vlivný bratr nebude blížící se americkou ofenzívu sabotovat: "Bylo mezi námi nedorozumění. A to je pryč," vzkazuje Ahmed Karzáí.