Americký vyjednávač v Egyptě Frank Wisner uvedl, že egyptský prezident Husní Mubárak by neměl opustit své křeslo. Jako prezident by měl dohlížet na změny režimu. Uvedl to server BBC.

Toto vyjádření zvláštního pověřence Spojených států, kterého do Egypta před několika dny vyslal prezident Barack Obama, je podle BBC v protikladu k předchozím stanoviskům USA. Ty se zatím klonily spíše k okamžitým změnám, jak je požadují Mubárakovi odpůrci.

"Potřebujeme dosáhnout národního konsensu ohledně předběžných podmínek pro další krok vpřed. Prezident musí zůstat v úřadu, aby řídil tyto změny," vysvětlil vyslanec Wisner na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Ministerstvo zahraničí USA odmítlo diplomatovo vyjádření komentovat.

Vedení mocné prezidentovy vládní strany odstoupilo

Situace v egyptské metropoli Káhiře se v sobotu zklidnila, ale na jejím hlavním náměstí jsou stále demonstranti požadující odstoupení prezidenta Mubáraka.

Vedení mocné egyptské vládní Národní demokratické strany, kterou Mubárak vede, v sobotu odstoupilo. Prezident však podle televize Al-Arabíja v jejím čele zůstal. Stanice tak korigovala své předchozí zprávy, které hovořily také o odchodu Mubáraka z vedení formace. Stranické změny přicházejí v době, kdy již druhý týden demonstranti v ulicích požadují odstoupení prezidenta z čela země.

Novými tvářemi vedení strany jsou prý představitelé jejího liberálního křídla. Novým generálním tajemníkem strany, jejímž nejvyšším funkcionářem je předseda, se stal Husam Badráví. Podle agentury AFP je nový šéf stranické exekutivy známý také tím, že má dobré vztahy s opozicí. Byl současně jmenován i předsedou mocného politického výboru strany, který dosud řídil prezidentův syn Gamál Mubárak.

Husní Mubárak se stále drží i prezidentské funkce, ale vláda se snaží vnutit lidem i cizině dojem, že se situace stabilizuje. Ekonomové si to ovšem zřejmě nemyslí, protože burza zůstane zavřená i v pondělí.

Zahraniční politici se na mezinárodní konferenci v Mnichově shodli, že je třeba Egyptu pomoci v jeho cestě k demokracii. Český premiér Petr Nečas tam připustil, že vývoj v Egyptě znamená bezpečnostní riziko i pro Evropu.

Na káhirském náměstí Osvobození nocovali lidé navzdory nočnímu zákazu vycházení. Ve dne pak znovu žádali Mubárakovo odstoupení, ale v poklidu, bez střetů se stoupenci vlády. Pod tlakem událostí se Mubárak rozhodl odejít s ostatními členy vedení z čela vládní Národní demokratické strany. Z čela jejího vlivného politického výboru odešel i prezidentův syn Gamál Mubárak. Novými tvářemi strany jsou prý představitelé jejího liberálního křídla.

Atentát, ke kterému zřejmě nedošlo

Prezident se v sobotu sešel s některými ministry a ekonomy a premiér Ahmad Šafík v televizi hovořil o návratu stability.

Egypt také rozhodně popřel zprávu americké stanice Fox News, která oznámila, že viceprezident Umar Sulajmán vyvázl z pokusu o atentát. V tisku se objevily také spekulace o připravovaném "odstavení" Mubáraka do ciziny, pravděpodobně do Německa na pravidelné léčení.

V neděli se mají po týdnu znovu otevřít banky, avšak burza, která měla začít znovu pracovat v pondělí, zůstane zavřená.

Vláda chce zahájit dialog s opozicí. Zástupce největší opoziční strany Muslimské bratrstvo prohlásil, že jeho organizace se drží při protestech stranou, protože nechce, aby byla revoluce vydávána za islámskou. Na severu země v sobotu neznámí útočníci zapálili jeden kostel.

Ráno vzbudil znepokojení incident na plynovodu, kterým je dopravován egyptský plyn do Jordánska. Po silném výbuchu následoval požár, který se po několika hodinách podařilo zvládnout. Zástupce plynařské společnosti řekl, že příčinou výbuchu byl únik plynu, předtím se ale hovořilo o útoku, pravděpodobně severoegyptských beduínů. Egypt pak uzavřel plynový terminál, z něhož je plyn dodáván nejen do Jordánska, ale i do Izraele.

Situaci v Egyptě komentovali všichni řečníci na mnichovské konferenci. Premiér Nečas prohlásil, že nutné reformy musí být v Egyptě provedeny bez násilí a pokojnou cestou.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová hovořila o blízkovýchodní bouři a o tom, že současný status quo v Egyptě je neudržitelný. Německá kancléřka Angela Merkelová připomenula společné rysy situace v Egyptě a ve východní Evropě v roce 1989. Nemyslí si, že pro Egypt jsou teď řešením předčasné volby.

Egyptská ekonomika přišla od začátku protestů, tedy od 25. ledna, podle odhadů o 3,5 miliardy dolarů (62 miliard korun), a to především odjezdem turistů. Domů se vracejí i Češi, i když v turistických střediscích prý je klid.