Jindy dělá bankéře v egyptské United Bank, nosí oblek, drahé hodinky a moderní telefon BlackBerry. Už přes týden ale Ahmad Medhat do práce nechodí. Ve své čtvrti je v noci hlídačem, dopoledne zametačem ulic a odpoledne jako dobrovolník řídí dopravu.

"Něco takového jsme ještě nezažili. Ve městě jako je Káhira nic nefunguje, policie, komunální služby ani doprava. Tak to děláme sami. Musí to okamžitě skončit," říká Medhat. "Zvažuji, že uteču z Egypta a přestěhuji se do Dubaje." Ve čtvrti Zamalek, jedné z nejdražších v Káhiře, se ženy z horní vrstvy ráno objevují s rukavicemi, kbelíky a smetáky.

"Problém je, že nemáme ani pořádné zbraně," říká Medhat. "Já mám pistoli, ale ta pouze vydává zvukový efekt. Ve skutečnosti vůbec nestřílí." Když prochází kolem budovy zavřené egyptské burzy, zdraví se s lidmi posedávajícími na židličkách u vchodu. Mají prý vysokoškolské vzdělání. "Normálně jsou to ekonomové, teď dělají vrátné."

V neděli se otevře káhirská burza

V Káhiře podražilo všechno kromě základních potravin. Život v mnohamilionové metropoli zcela ovládly početné jednotky domobrany, armáda má svých starostí dost.

"V neděli začnou normálně fungovat banky a v pondělí otevřou burzu - ať už bude situace v ulicích jakákoli. Ekonomické ztráty jsou již příliš velké," říká Medhat, který v United Bank řídí pobočku úvěrů pro malé a střední podnikatele. Připomíná, že se současná situace dotkne každého, těch bohatých i chudých, a upozorňuje na to, že čtyřicet procent obyvatel žije pod nebo na hranici bídy ve výši dvou dolarů na den.

Mnozí živnostníci však podle něho zkrachují. "Než se Egypt dostane z ekonomického propadu, který tento zmatek přináší, potrvá to nejméně pět let," odhaduje. "Každý den ztrácíme miliardy. Nemám rád prezidenta Mubáraka, ale protesty už nepodporuji." Jeho sestra, profesorka angličtiny na univerzitě, nyní také dobrovolničí - v nejlepší káhirské nemocnici řídí jednotku, která zajišťuje dárcovství krve.

"Přijela k nám na návštěvu z Alexandrie. Pak propukly protesty a už se nedostala zpátky," říká Medhat.

Až vše skončí, chce jet rodina do Šarm aš-Šajchu na odpočinek. Všichni už ho potřebujeme. "Pak zvážím, zda v Dubaji, tedy v Arabských emirátech, nebude lépe," říká bankéř a bere na sebe zelenou vestu. "Jestli chcete vidět, jak řídím dopravu, budu na křižovatce o dvě ulice dál."

 

Od naší zvláštní zpravodajky z Káhiry