Zatímco se podstatná část armády od Muammara Kaddáfího odvrátila a spojila se s rebely, jednu její součást, letectvo, dezerce téměř nepostihly. A je to právě naprostá vzdušná nadvláda, která prakticky znemožňuje povstalcům zahájit ofenzivu na hlavní město Tripolis a další Kaddáfího bašty.

Není to náhoda. Podle německého týdeníku Der Spiegel je letectvo nejloajálnější částí armády. Jeho asi 18 tisíc příslušníků bylo vybíráno především podle míry věrnosti režimu.

Přednost dostávali členové Kaddáfího kmene Kaddáfá a jejich spojenci z kmene Madžáríha. Na stranu povstalců přešlo jen pár pilotů včetně oněch dvou, kteří hned na začátku nepokojů odlétli se svými stroji na Maltu.

Ale Kaddáfího to mrzet nejspíše nemusí. Podle zprávy IISS Military Balance 2010 má Libye 227 bojových letadel. Je ovšem otázkou, v jakém stavu. Otazníky se vznášejí hlavně nad stavem 45 antikvárních strojů Mig 21. Kaddáfí má ještě k dispozici až 170 modernějších strojů Mig 23 a Mig 25, ty ale nejsou k boji proti mobilním povstaleckým jednotkám příliš vhodné.

Obvykle přicházejí zprávy o nasazování bitevníků Su-22, jež sovětská armáda používala například v boji proti mudžáhidům v Afghánistánu. Povstalci také mohou děkovat osudu, že Kaddáfí nestačil koupit moderní letadla Su-30 a Su-35 - dohodu koncem ledna podepsali ministr obrany Abú Bakr Júnis Džabr a ruský premiér Vladimir Putin.

Vzdušné síly disponují také 35 útočnými vrtulníky, které již byly nasazeny proti protestujícím v Tripolisu a jsou vhodné k boji s pozemními vojsky. Der Spiegel taktéž upozorňuje na Kaddáfího dopravní letectvo, které mu umožňuje během několika hodin dopravit jednotky na potřebné místo. Rebelové jsou v tomto ohledu odkázáni převážně na osobní auta.

Muammar Kaddáfí zatím letectvo nasazuje velice opatrně. "Zatím neproběhly nějaké vyslovené masakry, vzdušné útoky jsou spíše pokusné a opatrné," řekl deníku New York Times Shashank Joshi z britského think tanku Royal United Services Institute. Na rozdíl od Kaddáfího excentrických veřejných vystoupení jsou jeho kroky velmi racionální a propočítané.

"Kaddáfí si udržel důležité části armády a ztratil pouze ty, o nichž věděl, že je ztratí. Hlavně jednotky složené z příslušníků kmenů, které utiskoval," tvrdí specialista na severní Afriku z Cambridgeské univerzity George Loffé. Právě loajální letectvo by podle něho mělo být jedním z hlavních Kaddáfího trumfů.

Rozložení sil