Střelbou do vzduchu musela jemenská armáda oddělit dva tábory demonstrantů v Saná. Na jedné straně byli stoupenci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, na druhé jeho odpůrci.

Sálih před shromážděním svých stoupenců řekl, že je připraven předat moc, ale nikoli svým odpůrcům, nýbrž do bezpečných rukou.

Jeho příznivci přišli k prezidentskému paláci v hojném počtu, tisíce lidí ale proti němu protestovaly jako už několik dní na náměstí před univerzitou. Obě místa dělí asi čtyři kilometry a na celé této trase byly zřízeny kontrolní hlídky.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Po Sálihově projevu se jeho tábor začal sunout k univerzitě a vojsko se tomu snažilo zabránit střelbou do vzduchu. Mnozí ze Sálihových příznivců byli ozbrojeni puškami nebo dýkami. Další jeli na motorkách ozdobených Sálihovými fotografiemi a slogany Ne chaosu, ano bezpečnosti a stabilitě. Lidé před univerzitou měli v rukou červené karty s jediným slovem: Odejdi.

"Budeme se rozhodně bránit, překonáme všechny překážky. Netoužíme po moci, ale chceme ji předat do bezpečných, nikoli úplatných a zbrklých rukou. Jsme proti střílení, a jestliže ustupujeme, pak proto, abychom se vyhnuli krveprolévání. Zůstaneme ale pevní," řekl Sálih svým stoupencům.

Prezidentský palác dnes střežily tanky a další vojenská vozidla, posílena byla také ostraha sídla Sálihovy vládnoucí strany a ministerstva vnitra. Vojáci rovněž hlídali vjezdy do Saná a kontrolovali řidiče. Některé do města vůbec nepustili a odkázali je až na dobu po demonstraci.

Amnestie pro armádní přeběhlíky

Od Sáliha se tento týden odklonila i část armádních důstojníků a přestaly ho podporovat rovněž některé dosud loajální kmeny. Prezident se pokoušel předem zklidnit vášně, když dnešek nazval pátkem snášenlivosti. Zaručil dezertérům amnestii a s několika generály vyjednával. Podle agentury AFP ale tyto rozhovory skončily neúspěchem.

Odpor vůči Sálihovi vzrostl po policejním zásahu proti demonstrantům před týdnem. V Saná při něm zahynulo 52 osob, celkové číslo od začátku ledna je okolo sedmdesátky. Parlament pak odhlasoval výjimečný stav a prezident přišel s dalším ústupkem - nabídl uspořádat předčasné prezidentské volby ještě letos. Řádný termín připadá na rok 2013 a Sálih znovu kandidovat prý nechce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist