Po letech neúspěchů na poli kosmonautiky chce Rusko koncem příštího desetiletí zahájit "plnohodnotné využívání" Měsíce. Plánuje vývoj nového typu kosmické lodi, aby mohlo na Měsíc vysílat pilotované mise a budovat tam své základny.

Na poradě v Hvězdném městečku u Moskvy odhalil plány šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko.  

"Koncem příštího desetiletí dokončíme zkoušky supertěžké nosné rakety a zahájíme plnohodnotné využívání Měsíce," řekl Ostapenko. "Ve stejné době na základě dat získaných z automatických sond určíme místa nejvhodnější pro přistání našich výsadků a pro budování měsíčních základen," dodal šéf Roskosmosu.

Do té doby hodlá ruská kosmická agentura na Měsíc posílat automatické sondy.

Příprava na měsíční výpravy podle Ostapenka už začala. Roskosmos vyvíjí nový typ pilotované kosmické lodi, který se spolu s novou supertěžkou nosnou raketou stane základem budoucího kosmického dopravního systému. Ten bude schopen dopravovat posádky nejen na Měsíc, ale "perspektivně i do hlubokého vesmíru", řekl Ostapenko.

Ruskou kosmonautiku v minulých letech stihla řada neúspěchů včetně nevydařených startů raket a zmařených vědeckých projektů.

Celé odvětví kosmického průmyslu prošlo personálními otřesy a reorganizací, která vyústila v koncepci rozvoje ruské kosmonautiky na léta 2016 až 2025.

"Máme všechny důvody domnívat se, že všechny dnes vytyčené plány splníme," prohlásil na poradě Ostapenko.