V Libérii a později i Sieře Leone a dalších zemích začnou zdravotníci od prosince s očkování proti onemocnění ebolou. Prozatím jde o dvě vakcíny, které jsou v nejpokročilejší fázi testování. Do poloviny příštího roku chce mít Světová zdravotnická organizace (WHO) k dispozici několik stovek tisíc vakcín.

Dohodla se na tom se zástupci farmaceutických společností na čtvrteční schůzce.

Předběžné výsledky prvních testování, která už probíhají, budou podle Margaret Chanové, generální ředitelky WHO, letos v prosinci. Pět dalších vakcín se začne testovat na jaře příštího roku.

"Farmaceutické společnosti, které vyvíjejí vakcíny, už posilují výrobní kapacitu," uvedla Chanová v pátek s tím, že do poloviny příštího roku by mělo být vyrobeno několik set tisíc dávek.

Během testování se musí zjistit především míra účinné látky, která je potřeba v jedné dávce. "Plán je poněkud ambiciózní," přiznala Chanová.

Podle poslední bilance WHO zemřelo na krvácivou horečku více než 4870 lidí. Zhruba 2700 z toho připadá na Libérii. Ve třech západoafrických zemích - Libérii, Sieře Leone a Guineji - se ebolou nakazilo téměř 10 tisíc lidí, podle Světové zdravotnické organizace ale může být nakažených i mrtvých mnohem více. 

První případy v posledních dnech hlásí například Libanon, Mali nebo New York. Tam měl pozitivní testy na ebolu lékař, který se nedávno vrátil ze západní Afriky. Jde o čtvrtý případ onemocnění ve Spojených státech. Na Mali jde o dvouletou holčičku, která nedávno přijela ze sousední Guineje.