Ukrajinské parlamentní volby, které se konají za přísných bezpečnostních opatření, jsou od otevření hlasovacích místností zatím poklidné. Prezident Petro Porošenko, jehož politický blok je podle průzkumů veřejného mínění jasným favoritem, odjel nečekaně na východ Ukrajiny, aby sledoval hlasování přímo v neklidném Donbasu.

Ačkoli ve více než 45milionové zemi může nové poslance vybírat 36 milionů voličů, několik milionů lidí hlasovat nebude. Asi 2,8 milionu lidí z Doněcké a Luhanské oblasti nemůže volit kvůli obléhání proruských separatistů.

Volby se nekonají ani na dvoumilionovém Krymu, který v březnu anektovalo Rusko. Tamní obyvatelé, pokud mají ukrajinské pasy, mohou odvolit na neobsazeném ukrajinském území, případně v zahraničí.

O vstup do sněmovny se uchází 29 politických stran, šanci na překonání pětiprocentní hranice mají především strany proevropské orientace. Volební urny se uzavřou v sedm hodin večer SEČ, bezprostředně poté mají být oznámeny odhady na základě prvních voličských průzkumů.

Prezidentská koalice Blok Petra Porošenka má už připravený koncept koaliční smlouvy, jejíž podstatou jsou hluboké reformní změny v horizontu do roku 2020. V televizním poselství to v sobotu oznámil sám prezident.

V cílovém roce 2020 by měla být Ukrajina schopna podat žádost o členství v Evropské unii, uvedl Porošenko. Vedení koalice se netají záměrem získat spolu s ostatními proevropskými stranami v příštím parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu.

Základem koaliční smlouvy je podle ukrajinských médií Porošenkův program nazvaný Strategie 2020. Ten počítá se zastavením ekonomického propadu, vytvářením nových pracovních míst, zlepšením záchranné sociální sítě a podporou podnikání.

"Osou programu je dosažení evropské životní úrovně a důstojné postavení Ukrajiny v Evropě. Do roku 2020 by Ukrajina měla být připravena podat přihlášku ke členství v Evropské unii," shrnul program své vlády prezident. 

Ukrajinský prezident zároveň varoval občany, aby neprodávali podvodníkům svůj volební hlas. Případy skupování hlasů se na Ukrajině objevují prakticky při každých volbách, letos se podle ukrajinských médií jeden hlas prodává v závislosti na regionech za 50 až 500 hřiven (až 850 korun).

"Vyměnit svůj hlas za hřivny znamená kšeftovat s osudem země," varoval spoluobčany prezident. "Je to stokrát protizákonné a nemorální v situaci, kdy na východě země tisíce lidí nasazují svůj život při obraně státu," zdůraznil.

Lavrov: Musíme pohlídat ukrajinské závazky

K voličům v sobotu promluvil také předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. Cena nedělních parlamentních voleb je podle něj příliš vysoká, než aby voliči zůstali doma. Ukrajinci si zvolí vůbec první parlament, který je schopen garantovat integraci země se sjednocenou Evropou, konstatoval premiér.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v sobotu po jednání s norským ministrem zahraničí Börgem Brendem prohlásil, že Rusko i představitelé Západu by měli na Ukrajinu vyvinout tlak, aby dostála svým závazkům v mírové dohodě, na které se Kyjev v září dohodl se zástupci proruských separatistů. Lavrov do Kirkenesu přicestoval na oslavy osvobození tohoto města Rudou armádou.

Ukrajinské armádní jednotky rozmístěné v Doněcké a Luhanské oblasti byly kvůli volbám převedeny do stavu vyšší bojové pohotovosti. Novinářům v Kyjevě to v sobotu oznámil mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko. Vládní oddíly se podle něj připravují na možné provokace vzbouřenců a jsou "připraveny reagovat na jakoukoli situaci".

Situaci kolem nedělních voleb kritizuje vůdce ukrajinské koalice Opoziční blok Nestor Šufryč. Nedělní volby podle něj proběhnou pod hlavněmi samopalů, soukromé ozbrojené oddíly útočí na kandidáty a zastrašují je. "Je to nejšpinavější kampaň od získání nezávislosti," poznamenal Šufryč.