zimbabwe_chudoba.jpgZimbabwe bylo v pátek vybráno do čela Komise OSN pro udržitelný rozvoj, a to navzdory protestům několika západních zemí a organizací hájících lidská práva. Ta jsou podle Západu v této zemi hrubě porušována.

 

Zimbabwský ministr životního prostředí Francis Nheme, který kandidoval na předsednictví v komisi, obdržel 26 hlasů členů tohoto orgánu, zatímco 21 jich bylo proti a tři se zdrželi hlasování. Na základě rotačního principu místo náleželo nyní Africe.

 

"Jsme velmi zklamaní volbou Zimbabwe do předsednictví. Opravdu si myslíme, že to zpochybňuje důvěryhodnost této organizace, že ve svém čele má zástupce země, která zdevastovala své zemědělství, jež bývalo obilnicí Afriky a nyní se nedokáže samo uživit," podotkl americký zástupce v komisi Dan Reifsnyder.

 

Zimbabwe čelí v současnosti nejvyšší inflaci na světě - přes 2000 procent. Většina populace nemá práci a obyvatelům se citelně nedostává základních potravin. Vláda autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho je navíc obviňována z potlačování lidských práv. Světové veřejné mínění v březnu pobouřil zásah proti vůdcům opozice, kteří po policejních výsleších skončili s těžkými zraněními v nemocnici.

 

Komise byla založena v roce 1993 na ekologickém summitu v Rio de Janeiru. Koordinuje celosvětové ekologické akce Spojených národů a dohlíží na plnění globálního programu takového hospodářského a sociálního rozvoje, který by nevyčerpal zdroje planety a umožnil život příštím generacím.