libye_bulharsko_350x210.jpgVyplývá to z informací zdroje blízkého vyjednávání mezi příbuznými nakažených dětí a libyjskými úřady, z něhož dnes citovala agentura Reuters. Podle ní se totiž mezitím příbuzní dětí a libyjské úřady dohodli na odškodném. To by mělo činit přes 400 milionů dolarů.

Podle agentury Reuters nyní probíhá shromažďování podpisů příbuzných. Právě úřední dokument s jejich podpisy, v němž stvrdí souhlas s prominutím trestu smrti zdravotníkům výměnou za finanční odškodnění, je podmínkou rozhodování Nejvyšší soudní rady. Ta se měla původně sejít dnes v 10:00 SELČ, schůze ale byla odložena do doby, než budou sebrány všechny podpisy.

Libyjský vrchní soud nad zdravotníky 11. července potvrdil pro všechny trest smrti. Podle Libyjců zdravotníci virem HIV úmyslně nakazili 426 dětských pacientů v nemocnici v Benghází. Přes 50 z těchto dětí už zemřelo.

Evropská komise se nehodlá odškodnění účastnit

Rada má právo verdikt nejvyššího soudu změnit i zrušit. K jednání o zahraničních zdravotnících se může sejít i několikrát. Zdroj blízký vyjednávání mezi rodinami dětí a libyjskými úřady, které zastupuje nadace syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, dnes agentuře Reuters řekl, že dohoda o odškodném bude oznámená do úterý.

"Pokud nedokončíme jednání o podrobnostech zavčas během dneška, dohodu oznámíme v úterý, zřejmě na tiskové konferenci," uvedl tento zdroj, podle kterého finanční odškodnění počítá s milionem dolarů každé rodině. Evropská komise mezitím oficiálně potvrdila, že se těchto jednání o finančním odškodnění neúčastní.

Francouzský deník Le Figaro o víkendu napsal, že na odškodnění by se mohlo finančně podílet Bulharsko, Chorvatsko, Česko a Slovensko. Tuto možnost zatím z vyjmenovaných zemí potvrdilo pouze Slovensko. Podle fondu zastupujícího postižené rodiny má být odškodné financováno z příspěvků v podobě odpisů libyjských dluhů vůči zemím, jež se hodlají k pomoci připojit. V případě ČR se jedná o 300 milionů dolarů.

Česká republika se však k případnému vyplacení kompenzací rodinám libyjských dětí staví zdrženlivě. Česká diplomacie sice soustavně vyjadřuje Bulharsku podporu a solidaritu se souzenými zdravotníky, je ale zastáncem cíleného využívání peněz Evropské komise prostřednictvím Akčního plánu HIV/AIDS. Podle dnešního vyjádření premiéra Mirka Topolánka neměla česká vláda nikdy v úmyslu vyjednávat s Libyí o odpuštění dluhů výměnou za zmírnění trestu.


Chronologie kauzy bulharských zdravotních sester:

10. února 1999 - V Libyi bylo zatčeno 19 bulharských lékařů a zdravotních sester, na jejichž dětském oddělení v nemocnici ve městě Benghází se zvýšil počet dětí s virem HIV způsobujícím smrtelnou chorobu AIDS. Později bylo propuštěno 13 zadržených.

libye_zdravotnici_vezeni_19.jpg22. února 2000 - Libye obvinila pět bulharských sester, jednoho bulharského a jednoho palestinského lékaře a devět Libyjců z úmyslného nakažení 426 libyjských dětí virem HIV, z nichž jich později přes 50 zemřelo, a ze spiknutí proti bezpečnosti země.

2. června 2001 - Libye po mnoha odkladech zahájila soud s obviněnými, kteří prohlásili, že jsou nevinní. Současně obvinili vyšetřovatele, že se je mučením snažili donutit k přiznání.

5. února 2002 - Obvinění byli propuštěni z vězení do domu s ostrahou. Později libyjský soud upustil od obvinění ze spiknutí a soudci vrátili spis prokuratuře k novému šetření.

5. května 2002 - Bulharský ministr zahraničí Solomon Passi se v Libyi sešel s libyjským předákem Muammarem Kaddáfím. Bulharský ministr navštívil nemocné děti v nemocnici v Benghází.

26. srpna 2002 - Případ byl předán trestnímu soudu, který proces obnovil v červenci 2003.

3. září 2003 - Francouzský profesor Luc Montagnier, objevitel viru HIV, před soudem oznámil, že šíření AIDS v nemocnici v Benghází začalo před příchodem obviněných a bylo způsobeno špatnými hygienickými podmínkami v nemocnici. To samé potvrdil italský profesor Vittorio Colizzi, který s Montagnierem připravil pro libyjské úřady zprávu o AIDS v Libyi.

14. ledna 2004 - Evropská unie (EU) intervenovala u libyjské vlády ve prospěch obviněných.

16. února 2004 - Prokurátor žádal trest smrti pro obviněné.

6. května 2004 - Libyjský soud vynesl nad pěti bulharskými sestrami a nad palestinským lékařem trest smrti zastřelením. Další obžalovaní - bulharský doktor a devět Libyjců - byli osvobozeni. Odsouzení se ihned odvolali. Bulharská vláda i USA trest označily za "nepřijatelný", EU vyjádřila znepokojení.

29. března 2005 - Nejvyšší libyjský soud se začal zabývat odvoláním odsouzených.

28.-29. května 2005 - Libyi navštívil bulharský prezident Georgi Parvanov, který jednal s Kaddáfím i s premiérem.

7. června 2005 - Libyjský soud zprostil viny devět libyjských policistů a jednoho lékaře, kteří byli dříve obviněni, že mučením vynutili přiznání z odsouzených.

25. prosince 2005 - Nejvyšší soud nařídil nový proces.

21. ledna 2006 - Rodiny postižených dětí požadovaly celkové odškodnění ve výši 5,9 miliardy dolarů. Později zněl požadavek právníků 11,6 milionu dolarů za jedno nakažené dítě.

11. května 2006 - Zahájeno obnovené řízení.

libye6.jpg19. prosince 2006 - Soud po sedmiměsíčním procesu znovu uznal šestici zdravotníků vinnou z úmyslné nákazy libyjských dětí virem HIV a odsoudil je opět k trestu smrti. Verdikt odsoudily Bulharsko a EU.

29. ledna 2007 - Syn Kaddáfího Sajf Islám řekl v rozhovoru pro bulharský list 24 čas, že může zaručit, že odsouzení nebudou popraveni. Později to upřesnil s tím, že Tripolis navrhl Berlínu a Paříži plán na propuštění zdravotnic výměnou za odškodnění.

31. ledna 2007 - Bulharsko zahájilo vyšetřování, zda byly sestry v Libyi podrobeny mučení.

17. února 2007 - Bulharské zdravotnice se odvolaly.

22. dubna 2007 - V Tripolisu byl obnoven a po krátké době opět odročen soud s bulharskými sestrami a palestinským lékařem, které Libye navíc stíhá za údajné "pomlouvání" a křivé obvinění několika libyjských policistů z mučení.

27. května 2007 - Libyjský soud zprostil bulharské sestry a palestinského lékaře obvinění z pomluvy libyjských policistů.

19. června 2007 - Oznámeno, že palestinský lékař, který je souzen spolu s bulharskými sestrami, získal bulharské občanství.

20. června 2007 - V Tripolisu začal odvolací soud.

11. července 2007 - Libyjský odvolací soud potvrdil trest smrti šesti bulharským zdravotníkům.

12. července 2007 - S bulharskými sestrami se setkala první dáma Francie Cécilia Sarkozyová.

14. července 2007 - Francouzský deník Le Figaro s odvoláním na Sajfa Isláma Kaddáfího, syna libyjského vůdce a šéfa Kaddáfího nadace, která vyjednávala dohodu s rodinami nemocných, napsal, že by Bulharsko, Chorvatsko, Česko a Slovensko měly zaplatit v přepočtu 290 milionů eur rodinám více než 400 dětí, které prý nakazilo virem HIV pět bulharských sester a palestinský lékař. Český velvyslanec v Libyi Dušan Štrauch v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že tato myšlenka je pro něj naprostá novinka.

16. července 2007 - O osudu bulharských zdravotníků má jednat libyjská Nejvyšší soudní rada, která má možnost soudní verdikt potvrdit, změnit nebo zrušit.