Egyptští památkáři ode dneška vůbec poprvé vystavují mumii faraona Tutanchamona s odhalenou tváří v jeho hrobce v Údolí králů. Veřejnost měla doposud možnost pouze vidět zlatý sarkofág, ve kterém tělo leží. Za 85 let od objevení místa Tutanchamonova posledního odpočinku mělo příležitost si mumii prohlédnout pouze pět desítek lidí, napsala dnes BBC.

Hlava mumie je celkem neporušená, zbytek ostatků je však ve velmi špatném stavu. Na vině je částečně špatné balzamování a hlavně nešetrný postup týmu britského archeologa Howarda Cartera, který nedotčenou pohřební komoru v roce 1922 objevil.

Mumie je umístěna v předsíni hrobky v klimatizované skleněné vitríně, což ji má zachránit před dalším rozkladem. Tělo v rakvi ohrožovala vlhkost, kterou s sebou přinášeli návštěvníci hrobky. Kromě hlavy je zbytek ostatků zahalen.

Tutanchamon, který zemřel na počátku dospělosti, vládl v letech 1333 až 1324 před naším letopočtem. Na egyptský trůn nastoupil krátce po smrti faraona Achnatona, který zavrhl staré bohy ve prospěch boha Atona. Během Tutanchamonovy vlády se však prosadili příznivci starých pořádků. Po své smrti byl pohřben poblíž dnešního města Luxoru v Údolí králů, které bylo tradičním pohřebištěm egyptských panovníků.

Faraonova rakev byla poprvé otevřena v roce 1925. Tělo vědci v průběhu 20. století zkoumali pomocí rentgenu a skeneru. Podle počítačové tomografie Tutanchamon pravděpodobně zemřel poté, co si přivodil otevřenou zlomeninu stehenní kosti a do rány se dostala infekce. Podobné zranění si lidé tehdejší doby nejčastěji způsobili pádem z koně.