Prezident Mauritanie AbdallahiPodle tiskových agentur se mauritánské armádě zřejmě podařilo provést v zemi převrat. Armáda zajala prezidenta a předsedu vlády. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký tamnímu prezidentskému úřadu.

Pučisté vytvořili "státní radu" v s jedním z odvolaných vojenských představitelů, bývalým šéfem prezidentovy stráže Muhammadem uld Abdalem Azízem.

Ta následně oznámila, že Sídí uld Šajch Abdalláhi už není prezidentem Mauritánie a anulovala jeho rozhodnutí o odvolání vysokých vojenských představitelů.

Podle agentury Reuters je právě toto rozhodnutí příčinou převratu. Vojáci údajně vnikli do prezidentského paláce poté, co prezident Sídí uld Šajch Abdalláhi odvolal dva armádní důstojníky.

Mauritánský rozhlas a televize přestaly vysílat poté, co vojáci vyhnali jejich zaměstnance. Podle svědků, které citovala agentura AFP, se po metropoli Nuakšottu pohybují vojenské jednotky.

Více z oblasti

Potíže s nestabilní vládou

Mauritánie v současnosti prochází vážnou politickou krizí. Prezidentské volby v roce 2007 byly uspořádány po dvou letech vojenské vlády. 

V pondělí podalo demisi 48 poslanců z Abdalláhiho strany poté, co nedospěly k úspěchu dvoutýdenní rozhovory o podobě nového kabinetu. Ten byl prezidentem rozpuštěn na začátku letošního roku a nahrazen nestabilní vládou bez nutné podpory umírněných islamistických stran i silné opozice.

Africká země se třemi miliony obyvatel je jedním z nejchudších států planety, v současnosti se ale snaží prorazit jako nejmladší producent ropy. Bývalá francouzská kolonie má přes politickou nestabilitu pověst relativně bezpečné země pro zahraniční návštěvníky.