Uprchlíci ve východní části DR KongoDemokratickou republikou Kongo, kdysi také známou jako Zair, zmítá vnitřní konflikt. Od počátku tohoto týdne povstalci na východě země obklíčili město Goma, a vyvolali tak úprk jak místních obyvatel, tak obyvatel provizorních uprchlických táborů.

V oblasti panuje příměří, které vyhlásil vůdce povstalců Laurent Nkunda ale prohlásil, že převezme kontrolu nad městem, pokud nezaručí tamní mírové síly OSN bezpečnost obyvatel.

Počet uprchlíků se jen v několika dnech zvýšil o 30 tisíc, od obnovení konfliktu v srpnu letošního roku jich ale podle odhadů jsou až dva miliony. Podle OSN navíc vážně hrozí rozšíření konflitktu do sousední Rwandy.

Čtěte více

Bývalý armádní generál Laurent Nkunda jednostranně zrušil dohodu s vládou prezidenta Josepha Kabily. Nkunda tvrdí, že chrání příslušníky kmene Tutsi proti rebelům z rwandského kmene Hutu, hlavní motivací konfliktu je ale zřejmě souboj o kontrolu přírodních zdrojů. Kongo je místem těžby mnoha vzácných kovů a drahých kamenů, zlata, kobaltu a drahokamů, ale také zinku, olova a manganu.

Jde hlavně o přírodní zdroje

Vůdce povstalců prohlásil, že chce vyjednávat zvláště o obchodní dohodě v hodnotě pěti miliard dolarů, kterou vláda v Kinshase uzavřela s Čínou a která Pekingu otevírá přístup k těžbě nerostných zdrojů.

Čtěte více: Krize v Zimbabwe

Síly OSN se v nepřehledné situaci stávají bezmocnými. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve svém středečním prohlášení varoval, že ozbrojený konflikt vytváří v Kongu podmínky pro "humanitární krizi katastrofálních rozměrů".

Nkunda dal přitom najevo, že jednotky OSN ho nemohou zastavit. "Jsou neschopné zajistit bezpečnost obyvatel Gomy, jak by potom mohly mně zabránit, abych vstoupil do města. Já mohu jít v Kongu, kam chci," prohlásil.

Situací v Kongu se zabývala už i Rada bezpečnosti OSN, která vyjádřila "velké znepokojení z dramatických humanitárních důsledků nedávných bojů" a varovala vůdce povstalců, aby nevstupovali do města.