Madagaskarský prezident Marc Ravalomanana v úterý rezignoval a předal své pravomoci armádě. Tím uvolnil cestu k moci opozici, která s ním několik měsíců bojovala. K odstoupení ho vyzývala od minulého týdne, kdy na Madagaskaru vyvrcholila politická krize, která si vyžádala nejméně 135 mrtvých.

"Po zvážení situace, jsem se rozhodl rozpustit vládu a předat moc tak, aby mohla být ustavena vojenská vláda," uvedl v úterý v rozhlasovém prohlášení Ravalomanana, který ještě v pondělí tvrdil, že rezignovat nehodlá a bude bojovat až do posledního dechu. "Došel k závěru, že tohle je pro zemi to nejlepší. Zachoval se jako státník," sdělil k rozhodnutí prezidentův mluvčí.

Ravalomanana se nyní skrývá na neznámém místě a podle některých zdrojů požádal o to, aby mu bylo poskytnuto útočiště na ambasádě USA.

Opozice má zřejmě dostatečnou podporu

Přes znepokojení v zahraničí - proti převzetí moci se postavila Africká unie i EU - se podle agentury Reuters zdá, že opoziční předák Andry Rajoelina má dostatečnou domácí podporu, aby konsolidoval moc v zemi. Rajoelina, jímž vedené protesty vyvrcholily odstoupením prezidenta, se v úterý usídlil v prezidentském paláci.

Bývalý starosta hlavního města, který se o víkendu prohlásil hlavou státu a ustavil přechodnou vládu, shromáždění asi 10.000 svých přívrženců oznámil, že svůj úřad v úterý do jeho rukou složilo osm ministrů. Dav přitom skandoval: "Prezident, prezident!"

"Můžeme říci, že jsme svobodní. Čeká nás hodně práce. Je to cesta, kterou musí Madagaskar jít," prohlásil Rajoelina, který se ujal moci přesto, že Ravalomanana moc oficiálně předal admirálovi Hyppolitu Ramarosonovi. Ten se však podle všeho vlády neujme a moc přenechá dosavadnímu opozičnímu vůdci, i když podle ústavy prezidentovi republiky musí být nejméně 40 let, Rajoelinovi je přitom teprve čtyřiatřicet.

Údajná diktatura

Rajoelina obviňoval prezidenta Ravalomananu z toho, že nezákonně nakládal se státními financemi a vládu ostrova proměnil v diktaturu. Násilné protesty sužovaly Madagaskar několik měsíců a výrazně oslabily tamní ekonomiku, zejména snížily příjmy z rozsáhlého turistického průmyslu.