Trest smrti hrozí podle návrhu zákona, který nyní projednává ugandský parlament, za homosexuální pohlavní styk. Poprava by odsouzeného čekala v případě, že by byl pozitivně testován na HIV, spáchal tento "trestný čin" opakovaně nebo kdyby jeho "oběti" bylo méně než 18 let. V ostatních případech by usvědčeného čekalo doživotí.

List Guardian uvedl, že ugandský ministr pro státní etiku a integritu mu potvrdil, že vláda je odhodlána zákon prosadit, nejlépe ještě do konce roku. A to navzdory tomu, že by země musela odstoupit od Deklarace lidských práv OSN a tím přišla o finanční pomoc.

Občané navíc mají mít povinnost do 24 hodin oznámit "homosexuální aktivitu", jinak jim hrozí až tři roky ve vězení. Ochránci lidských práv upozorňují, že tento dovětek může spustit nový "hon na čarodějnice".

"Ten zákon nás pronásleduje. Jestli projde, budeme muset odejít ze země," řekl Guardianu Frank Mugisha, předseda Společnosti sexuálních menšin v Ugandě.

"Nábor ve školách"

Mugisha, který se ke své orientaci otevřeně hlásí, přitom už nyní čelí velkému útlaku. Dostává nenávistné zprávy na telefon, často ho kontroluje policie a jeden z bulvárních listů ho uvedl ve svém hanlivém žebříčku "top homos". Už nyní totiž platí v Ugandě přísná práva proti homosexuálům z koloniálních dob.

Zatímco zahraničí i představitelé Commonwealthu projednávaný zákon ostře odsoudili, uvnitř Ugandy má silnou odezvu. Petici, která vznik návrhu zákona iniciovala, podepsaly tisíce lidí. "Evropští homosexuálové provádějí nábor afrických dětí," prohlásil nedávno ugandský prezident Yoweri Museveni s tím, že homosexuální vztahy jsou proti boží vůli. "Říkávali jsme "pan a paní" teď budeme říkat "pan a pan". Co to má být?" zeptal se prezident svých spoluobčanů.

Silné homofobní nálady přitom přiživují i hlasatelé evangelia z USA. Ti v zemi zahájili ostrou kampaň, ve které obviňují gaye z "rekrutování" školáků. Zároveň tvrdí, že homosexualita je nemoc, kterou lze léčit.

Chýše z trávy a morálka

"Dávají dětem peníze za to, že se k nim přidají. Jakmile dostanou dvě děti, celá škola je ztracena," řekl Stephan Langa ze skupiny misionářů. Jeho další kolegové sami sebe označují za vedoucího "skupiny pro léčbu homosexuálů" nebo "trenéra sexuální reorientace".

Zdaleka ne všichni zástupci církve v zemi ale sdílejí tyto krajní názory. "Tento zákon ovlivňují misionáři ze zahraničí. V Ugandě chybí základní pochopení homosexuality – že to není věc náboru, ale celoživotní orientace," uvedl anglikánský biskup na penzi Christopher Senyonjo.

Pastor Langa si ale stojí za svým: "Jak mi řekl jeden z rodičů. Raději budeme žít v chýších z trávy s naší morálkou než v mrakodrapech mezi homosexuály."