Uprchlý český milionář Radovan Krejčíř se stal ostře sledovanou osobou už i v Jihoafrické republice. V souvislosti s novým projednáváním jeho vydání do Česka poskytl rozhovory několika tamním listům, které zároveň upozorňují na jeho okázalý životní styl a kontakty s kontroverzními jihoafrickými podnikateli.

Naposledy zveřejnil jeho profil list Rapport, Krejčíř v něm prohlašuje, že je obětí "vykonstruovaných historek" a "špinavého plánu" na jeho deporatci ze země, která má proběhnout klidně i nelegální cestou.

"Věřím, že toto je nejlepší země na světě," prohlásil tento týden o svém novém domově muž stíhaný v Česku za násilné i majetkové trestné činy. "Nechci se vrátit do České republiky, protože tam nikdy nebudu mít šanci na férový proces a pokusí se mě zabít," řekl jihoafrickým reportérům.

Šest let za podvod s Teplárnou Otrokovice

Radovan Krejčíř je v Česku stíhán v souvislosti s mnoha kauzami, například kvůli daňovému úniku či nedovolenému ozbrojování. Za podvod z akciemi Teplárny Otrovkovice mu byl v podnělí Vrchním soudem v Olomouci uložen trest odnětí svobody na šest let, což je o půl roku méně, než zněl loňský verdikt v této kauze zrušený Nejvyšším soudem. 

Krejčíř akcie podle soudu vylákal od firmy Frymis a nevrátil je. Jejich nezaplacením způsobil škodu téměř 75 milionů korun.

Projednávání možnosti Krejčířova vydání má v pondělí na programu jihoafrický soud. Vrchní soud v Johannesburgu před několika dny nicméně rozhodl, že Krejčíř nemůže být zatčen ani odtamtud deportován či vydán jiné zemi, dokud nepadne konečné rozhodnutí o jeho žádosti o politický azyl v JAR.

Projednávání možnosti udělení azylu má přitom začít v listopadu a může se značně protáhnout. I kdyby se nakonec jihoafrické úřady rozhodly milionáře vydat, utečou podle Krejčíře další čtyři roky, než by se tak fakticky mohlo stát.

"Chce převzít kontrolu nad jihoafrickým podsvětím"

V souvislosti s revizí zamítnutí jeho vydání Krejčíř obvinil ze spiknutí lidi jak v jihoafrické státní prokuratuře a policii, tak českou tajnou službu. Zahrnul mezi ně také Paula O'Sullivana, bývalého šéfa bezpečnosti na johannesburském mezinárodním letišti, který podal žalobu na člena jihoafrického podsvětí údajně spojeného s Krejčířem.

Českého podnikatele označil za hlavu "zlého mezinárodního zločineckého syndikátu", který chce "převzít kontrolu nad jihoafrickým podsvětím". O'Sullivan má podle Krejčíře slíbeno od české tajné služby půl milionu dolarů, pokud se podnikatele podaří vyhostit do Česka. Podle Rapportu se O'Sullivan tomuto tvrzení v sobotu vysmál.

Krejčíř v rozhovoru popřel, že by byl "nějakým velkým mafiánským bossem z východního bloku". Tvrdil, že jeho záznamy v ČR jsou čisté a že ústavní soud zvrátil rozsudky vězení, které na něj byly uvaleny.

Na motorkách s majitelem striptýzových klubů

Podle Rapportu se Krejčíř dokázal zapsat v Jihoafrické republice svými styky s tamějšími kontroverzními podnikateli a osobnostmi ze zločineckého podsvětí do širšího povědomí. Podnikatel tvrdí, že nikoho nevyhledával, ale že má peníze a hromadu kontaktů a že všichni vycítili možnost s ním podnikat, takže se k němu slétali jak "včely na med".

Před restaurací, kterou má pod kontrolou, se objevují jeho dvě Porsche, Lamborghini Murcielago, Ferrari Spider nebo Mercedes. Část zařízení chrání neprůstřelné sklo, které nechal nainstalovat, když údajně zjistil, že česká vláda poslala do JAR ruské komando, aby ho chytlo nebo zastřelilo, třeba pomocí ostřelovačů.

Krejčíř byl často vídán společně s majitelem jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollym Jacksonem, který byl v květnu zavražděn, a Georgem Smithem, který byl následně z vraždy obviněn. S Jacksonem se hodně stýkal, protože si užívali na motokárách. Krejčíř to označil za adrenalinovou záležitost, způsob užívání života, když mu je znemožněno cestovat do zahraničí.

"Neutekl jsem, v koupelně ani nemám okno"

Radovan Krejčíř policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. V rozhovoru pro Rapport tvrdil, že neuprchl, protože mu státní žalobce dovolil odejít. "V mé koupelně nebylo žádné okno. Nevím, jak bych mohl uprchnout 20 mužům se samopaly a maskovanými obličeji," řekl.

Krejčířova manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Do JAR přiletěli Krejčířovi v roce 2007 na falešné pasy s jinými jmény, přičemž podnikatel tvrdí, že si myslel, že jsou pravé.