Belgičan Bart Weetjens (43 let) dostal svého prvního křečka když mu bylo devět let. "Byl jsem jím fascinován, hned jsem si musel pořídit samičku. Za chvíli jsem měl celý chov," řekl CNN, která popsala jeho podivuhodný životní příběh a netradiční zaměstnání: výcvik krys.

Weetjens se musel ve čtrnácti svého koníčku vzdát, odešel totiž studovat do internátní školy. Když ho ale později osud zavedl do Afriky, nečekaně se k němu zase vrátil. Tentokrát už ale ne kvůli kapesnému z prodeje mláďat, ale kvůli mnohem vznešenějšímu cíli: snaze najít způsob, jak se bezpečně a efektivně zbavit nášlapných min.

"Ano, tohle krysy zvládnou," pomyslel si prý ve chvíli, kdy si přečetl studii o možnosti použít při detekci min hlodavce. Pro mnohé odpoudivá zvířata mají totiž na takový druh práce ideální vlastnosti: jsou odolné vůči tropickým chorobám a zřídka váží více než 3-10 kilogramů, což je váha, která minu odpálí. Na rozdíl od psů navíc nejsou krysy vázány na konkrétního cvičitele.

Odminováno: Milion čtverečních metrů

Weetjens založil organizaci APOPO, která se právě na výcvik "Hrdinských krys", jak jim přezdívá, specializuje. Loni jeho šedesát státem registrovaných krys našlo v Mozambiku kolem 350 min a přes tři tisíce kusů menších zbraní a střeliva. Obyvatelé země díky tomu získali přes milion čtverečních metrů bezpečné půdy. Nyní organizace uvažuje o rozšíření svých aktivit do Angoly či východního Konga.

Prosadit se s tímto bizarním plánem ale nebylo snadné. "Myslel jsem si, že vtipkuje," vzpomíná na první setkání jeho spolupracovník Niko Muši. Dnes už je to sedm let, co se začal podílet na výcviku hlodavců pro průzkum minových polí v Mozambiku. Jeho krysa prý dokáže najít kolem 16 min denně, celkem dohlíží na čtrnáct hlodavců.

"Jejich citlivost a schopnost je podobná jako o detektorů," tvrdí Havard Bach, bývalý pracovník Ženevského mezinárodního centra pro humanitární odminování. Také on se prý původně Belgičanovu plánu vysmíval.

Krysy proti TBC?

Nyní ale uznává řadu dalších výhod této neobvyklé metody. "Pracují za buráky," upozorňuje na finanční stránku věci. Weetjens dodává, že vycvičit jednoho hlodavce trvá šest měsíců až rok a stojí asi šest tisíc eur, oproti psům třetinu.

APOPO také zahájilo kampaň "adopce krys", skrz kterou mohou lidé z celého světa na výcvik přispívat. Nejnižší částka je už pět eur měsíčně.

Organizace navíc v Tanzánii spustila i další nezvyklý program, který je však zatím jen ve výzkumné fázi. Ve speciální laboratoři cvičí krysy k tomu, aby v hlenu rozpoznaly příznaky tuberkulózy.