Tuniská policie drží od neděle v domácím vězení dva vysoce postavené spojence bývalého prezidenta Zína Abidína bin Alího a po třetím pátrá. Oznámila to Tuniská africká tisková agentura, podle níž policie také za "velezradu" zatkla majitele soukromé televize a jeho syna, kteří prý podporovali násilnosti a usilovali o návrat bin Alího, jenž po rozsáhlých protestech uprchl 14. ledna ze země.

"Majitel Hannibal TV, který je příbuzným manželky bývalého prezidenta, používá stanici, aby zmařil revoluci mládeže, šířil zmatek, vyvolával násilnosti a vysílal lživé informace," stálo ve zveřejněném prohlášení. Oba zatčené prý čeká soud.

Prvním z dvojice politiků v domácím vězení je Abdalláh Kallil, předseda Sněmovny poradců, která je horní komorou tuniského parlamentu. Druhým je pak bývalý mluvčí a hlavní poradce bin Alího. Muž, po kterém police pátrá, pracoval dříve také jako poradce bývalého prezidenta.

Lid chce svrhnout vládu

Dlouholetého vládce Tunisu bin Alího smetla vlna demonstrací proti chudobě, korupci a politickým represím, které propukly poté, co se kvůli špatným životním podmínkám upálil Tunisan Muhammad Búazízí. Protesty nepolevují ani více než týden po útěku bývalého prezidenta. Lidé demonstrují zejména proti členům přechodné vlády, kteří jsou příliš úzce spojeni s režimem bin Alího.

I v neděli se do centra hlavního města Tunisu sjela více než tisícovka převážně mladých lidí z odbojného regionu kolem centrálního města Sídí Bú Zíd. Lidé z téměř 350 kilometrů vzdálené oblasti, v níž "jasmínová revoluce" v polovině prosince začala, v neděli skandovali slogan "Lid chce svrhnout vládu", informoval francouzský rozhlas.

"Přišli jsme, abychom svrhli poslední zbytky diktatury," citovala agentura AFP jednoho z demonstrantů zavinutého do tuniské vlajky.

Přechodná tuniská vláda tento týden už začala úřadovat. Mezi jejími prvními kroky bylo propuštění politických vězňů, zrušení cenzury a byrokratické omezení dovozu zahraničních tiskovin a filmů. Nespokojenost obyvatelstva však trvá. Odbory vyzvaly k časově neomezené stávce učitele. Nová vláda přitom v týdnu informovala, že v pondělí budou znovu otevřeny školy a univerzity, kde byla od minulého týden v obavě z šíření nepokojů přerušena výuka.

Nepokoje se z Tuniska během uplynulých týdnů přenesly i do několika dalších arabských zemí. V hlavním městě Jemenu v neděli demonstrovaly stovky univerzitních studentů, aby daly najevo svůj nesouhlas se zatčením ženy, která vedla předchozí protesty inspirované tuniským převratem. Vedle zmíněné ženy zatkla v neděli jemenská policie dalších 18 aktivistů, včetně šéfů dvou největších jemenských organizací na ochranu lidských práv.

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v neděli ve snaze o zmírnění napětí oznámil, že se chystá zvýšit platy vládních zaměstnanců a vojáků o v přepočtu 47 dolarů (838 korun), což je podle agentury Reuters v nejchudší arabské zemi poměrně významná částka.