Egyptská policie v úterý zasáhla slzným plynem a vodními děly proti tisícům lidí, kteří v Káhiře demonstrovali proti vládě egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Podle agentury AP jde v Egyptě o první tak masové projevy nespokojenosti po vzoru nepokojů v Tunisku a o největší demonstraci za posledních několik let.

Výsledkem bezprecedentních protivládních protestů jsou už dva mrtvý. S odvoláním na místní lékařské a bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Dvě mrtvá těla byla přivezena do nemocnice ve městě Suez. Podle jednoho lékařského zdroje byly oběti zasaženy policejními gumovými projektily.

V Káhiře demonstrovalo v různých čtvrtích celkem asi 15.000 lidí, uvedly bezpečnostní složky. Další tisíce osob protestovaly na jiných místech Egypta.

V metropoli i jinde v zemi demonstranti provolávali hesla proti prezidentovi i špatným životním podmínkám. V protestních pochodech byly vidět i matky s dětmi, jinde mladí lidé popisovali zdi hesly jako "pryč s Husním Mubarakem".

Agentura AP napsala, že protesty začaly klidně. Demonstrující však posléze zaútočili na vůz s vodními děly. Policie zasáhla obušky také proti těm, kteří se pokusili rozbít policejní kordon a přidat se k hlavnímu průvodu směřujícímu do centra Káhiry.

V centru Káhiry bylo před začátkem protestů rozmístěno až 30.000 členů pořádkových sil. Egyptské ministerstvo vnitra varovalo, že tvrdě zakročí proti těm, kdo poruší zákon. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v obavách o bezpečnost demonstrujících vybídla vládu, aby se zdržela užít nepřiměřené síly.

Egyptské bezpečnostní síly, které zpravidla tvrdě zasahují proti podobným shromážděním, nakonec většinou projevily dost zdrženlivosti, aby se den protestů podle místních zdrojů obešel bez velkého násilí. "Nechceme ubližovat, je to náš lid," vysvětlil AFP jistý policejní důstojník.

Informace o chystaných protestech se šířily prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Twitter. Účast na protestních akcích v rámci takzvaného "Dne hněvu", jak je podle agentury Reuters aktivisté nazvali, zde slíbilo 90.000 uživatelů. Heslem dne byla "vzpoura proti mučení, chudobě, korupci a nezaměstnanosti".

 

 

S 80 miliony obyvatel je Egypt nejlidnatější arabskou zemí. Více než 40 procent populace však podle agentury AFP žije pod hranicí chudoby s méně než dvěma dolary na osobu a den. Prezident Mubarak se u moci drží téměř 30 let a úřady soudí, že dvaaosmdesátiletý státník bude usilovat o další šestiletý mandát.

V Egyptě se v posledních dnech upálilo na důkaz svého zoufalství nejméně pět lidí. V Alžírsku dnes zemřel na svá zranění jeden ze sedmi obyvatel, kteří se od začátku měsíce také zapálili na protest proti místnímu režimu. Podobný čin v polovině prosince v Tunisku vyvolal rozsáhlé sociální nepokoje, které vyústily v pád vlády.