Egyptský prezident Husní Mubárak připustil, že by mohl svůj post opustit hned, ale obává se, že jeho země upadne do ještě většího chaosu, než ve kterém se nyní, po deseti dnech demonstrací, nachází. V rozhovoru pro americkou televizi ABC uvedl, že se cítí otrávený.

Podle deníku New York Times administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy projednává s egyptskými činiteli návrh na Mubárakovu okamžitou rezignaci.

Podle údajně projednávaného návrhu by Mubarak předal moc do rukou přechodné vlády v čele se současným viceprezidentem Egypta Umarem Sulajmánem. Scénář prý počítá s podporou vlivné egyptské armády.

"Po 62 letech ve veřejných službách toho mám dost. Chci odejít," řekl Mubárak, kterého prý "bolí, když vidí, jak bojují Egypťané proti Egypťanům".

"Nedělám si starosti o to, co o mně lidé říkají. Momentálně si dělám starosti o svou zemi," řekl Mubárak. Vyloučil, že by chtěl vycestovat ze země: "Nikdy z této země neuteču. Na této půdě zemřu."

V úterý oznámil, že jako prezident skončí v září, kdy mu vyprší mandát a v dalších volbách už kandidovat nebude. K tomu slíbil ústavní reformy. S tím se však demonstranti nespokojili a protesty ve středu přerostly do potyček mezi Mubarakovými příznivci a odpůrci.

Mubarak odmítl, že by za násilnostmi stála vláda. Odpovědnost za ně přisoudil opozičnímu fundamentalistickému Muslimskému bratrstvu, které je v zemi zakázané.

"Obama Egyptu nerozumí"

K výzvě amerického prezidenta Baracka Obamy, aby proceduru předávání moci zahájil okamžitě, Mubarak dal najevo, že jeho americký protějšek nerozumí egyptské kultuře a tomu, co by se stalo, kdyby odstoupil. V rozhovoru se vyhnul odpovědi na otázku, zda se cítí Spojenými státy zrazen.

V americko-egyptských vztazích se zatím nic nemění. Pentagon dal najevo, že nepočítá s tím, že by ustal v dodávkách zbraní pro Egypt v příštích měsících.

Činitel amerického ministerstva obrany navíc pochválil egyptskou armádu za chování při nepokojích, které je zdrženlivé a profesionální. Vojáci do protestů fakticky nezasáhli, snaží se jen držet provládní demonstranty a odpůrce režimu od sebe.

V Káhiře v pátek končí ultimátum, které opoziční představitelé dali Mubarakovi k opuštění prezidentské funkce. Po skončení modliteb se dají očekávat ještě vyhrocenější protesty. Jen v Káhiře by podle organizátorů citovaných agenturou Reuters mohlo vyjít do ulic milion lidí.